Målvakten höll tätt när Lindlöven sänkte serieledaren

Lindlöven tar juluppehåll som ett vinnande lag. Hemma i Lindehov slog man tillbaka serieledande Mariestad med 3-0, efter att Mattias Pettersson hållit nollan. Segern ger Löven en femteplats i höstserien och man petar samtidigt ner Mariestad från förstaplatsen.

Lindlöven satte punkt för höstserien med att ta emot serieledande Mariestad hemma i Lindehov. Matchen inleddes i en något avvaktande stil, där inget av lagen bjöd på några direkta ytor. Chanserna blev därmed få till antalet, även om Lindlöven försattes i ett tidigt numerärt underläge.

Laget redde dock ut det utan några problem och när man själva fick chansen i spel fem mot fyra testade Max Lalander bössan. Det ena skottet tog i försvarare, medan det andra gick igenom och tvingade Sander Berg i Mariestadmålet till räddning. I den andra buren fick Mattias Pettersson kliva fram med en riktigt kvalificerad räddning på gästernas Marcus Eidergård.

Efterhand öppnade spelet upp sig och tempot ökade, med snabba omställningar åt båda håll. Just på en kontring kom även matchens första mål. Niclas Eklöw fiskade upp pucken i mittzonen, drev upp anfallet och serverade Jesper Stråle som direktsköt 1-0. I slutskedet tog Mariestad över en aning och Pettersson tvingades till nya parader.

Boxplayspelet visade vägen

I mittenakten tog sedan Lindlöven greppet om taktpinnen. Man tillbringade mycket tid i offensiv zon och skapade flera fina chanser. Den allra bästa hade Jonas Karlsson på en retur, men pucken gick längs med mållinjen och förbi stolpen. När perioden närmade sig sin mitt växte sedan Mariestad in och spelet blev mer böljade.

Gästerna fick även stundtals fint tryck, något som satte Pettersson på prov. Målvakten höll dock tätt och stoppade även en lurig styrning som fick avslutet att ändra riktning. Lindlöven å sin sida stack upp i kontringar, som när Karlsson hittade fram till Max Lalander med en öppnande passning. I slutminuterna drog laget på sig dubbla utvisningar, men med ett fortsatt effektivt boxplay höll man ut och ledningen stod sig.

– Vi är så pass hungriga på alla puckar. Det gäller att komma in med en viss inställning och jobba klart varje duell, det gjorde vi idag. Vi har varit bra i boxplay överhuvudtaget, förklarar Johan Persson spelet i numerärt underläge.

Upptakten på tredje bjöd sedan på en omedelbar chans för Mariestad, när Philip Larsson rundade Hampus Moberg och sköt. Pettersson stoppade skotten, men tappade pucken och fick grepp om den precis före mållinje. Gästerna kom ut till perioden väldigt hårt och satte upp en hög press, något som Lindlöven hade problem med. Efter att Karlsson missat ett uppspel tvingades Pettersson till en ny jätteräddning på ett skott från nära håll.

Men Lindlöven tog sig igenom stormen och när fick chansen i spel fem mot fyra small det. Max Lalander passade David Berg, som förlängde till Johan Persson och med 8.47 på klockan satt 2-0. Stråle prickade stolpen kort därefter, samtidigt som Mariestad hade en ribbträff i numerärt överläge.

”Känns bra att avsluta så här”

Gästerna hade även gott om chanser till reducering, men Pettersson stängde igen totalt. När sedan Johan Persson frispelade Lalander till 3-0 var matchen avgjord. Lindlöven vann för andra gången i rad över en serieledare och man avslutar nu hösten som tabellfemma.

– Det känns rätt så bra att avsluta så här, att spöa både Tranås och Mariestad. Sen får man en sån där klump i magen att man förlorade mot Enköping. Men då hade vi varit i ett annat läge, det man inte räkna med, säger Johan ”Böna” Persson.

Målskytten upplever att det var svårare än normalt att hitta motivationen, med tanke på tabelläget. Men att laget trots det kom ut så pass starkt och levererade är något som ”Böna” berömmer. Segern mot Mariestad knuffade ner motståndet till plats tre i toppskiktet, samtidigt som Löven blir femma bara två poäng från Allettanspel. Med 43 inspelade poäng på 22 matcher summerar ”Böna” en bra höst.

– Säsongsmässigt kan vi inte vara missnöjda. Även om vi missar Allettan med någon poäng så måste jag säga att vi visar bra karaktär. Det är synd att det inte gick hela vägen, men vi har gjort det bra.

Matchfakta Lindlöven-Mariestad:
Resultat: 3-0 (1-0, 0-0, 2-0)
Publik: 178
Skott: 32-22
Mål Lindlöven: 1-0 Jesper Stråle (Eklöw), 2-0 Johan Persson (Berg, Lalander), 3-0 Max Lalander (Persson)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Skövde-Grästorp 3-2
IFK Arboga-Enköping 3-4 str
Kumla-Tranås 2-1
Borlänge-Forshaga 4-1
Köping-Surahammar 2-4

Tabellen från SweHockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 9 december 2015 klockan 21:01


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svärtinge SKs damlag räckte hela vägen i arenan 2024 efter en jämn finalstrid mot Södertälje. Den 3:e januari är laget tillbaka för att jaga en ny finalseger. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Det nya året rivstartar med futsal i arenan

Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.

1 januari 2026 klockan 13:03 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få ...

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla...
6 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. ...
2 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stä...
23 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2026-01-01 22:00