Kristians strategi för att rädda bollar är att vänta ut motståndarna. FOTO: Privat

Målvaktslöftet uttagen till elitpojklägret

Kristian Zetterlund har den här våren tagit klivet in i IFK Lindesbergs A-lag. Nu kommer nästa framgång för 15-åringen. Målvakten är en av de som tagits ut till elitpojklägret i Halmstad, något som innebär spel inför mängder av scouter.

– Det är inte bara kul för honom, utan det är kul för hela truppen och för hela IFK. Att vi får fram en kille som tar sig till elitpojklägret. Det tycker jag är stort, berömmer IFK-tränaren Aleksander Lazarevic.

Tidigare i veckan kom beskedet att Kristian Zetterlund kommit med på elitpojklägret. Truppen är det färdiga resultatet av en lång utgallring, som började redan förra säsongen. Medan spelare efter spelare fallit ifrån har Kristian slagit sig fram steg för steg och nu är han en av endast två målvakter kvar i Örebro-distriktet.

– Jag är lite stolt över mig själv. Framförallt att jag lyckats hänga i hela vägen genom uttagningarna, säger Kristian själv om uttagningen.

Elitpojklägret arrangeras av SvFF, som varje sommar samlar de mest talangfulla 15-åringarna i hela landet. Detta år befinner man sig i Halmstad och pojklägret inleds den 28:e juni. Från söndag till fredag väntar sedan fem träningspass, tre träningsmatcher och en vardag som påminner mycket om proffslivet.

– Det kommer att vara fullt upp hela veckan. Det blir riktigt många landslagsscouter och scouter från andra länder som är där och tittar. Så lite nervös är jag väl, erkänner Kristian och utvecklar sig.

– Men det gäller att inte tappa huvudet, utan hålla koll på dig själv och hoppas att allt går bra. Ha bara fokus och tänk inte på allt runt omkring. Det enda som gäller är fullt fokus från morgon till kväll.

Har med sig handskarna på semestern

Trots sin ringa ålder är Kristian redan van vid att tala för sig. Aleksander Lazarevic beskriver honom som ”självsäker och kaxig på ett bra sätt”, något som kan vara förklaringen till varför tränaren valt att lyfta upp honom i A-truppen.

Under våren har Kristian fått spela flera matcher i både cup- och seriespel. Målvakten har gått från klarhet till klarhet och mycket av hans fina spel tackar han den målvaktsträning han börjat få inne i Örebro för. Det hårda matchandet kan vara tufft för en 15-åring, men Kristian trivs med att spela A-lagsfotboll för IFK.

– Det är skönt att vara med A-laget, då får man känna på hur det är att spela på seniornivå. Det är viktigt att lära sig och det är så som man blir bättre.

Kvar den i Örebro-trupp som reser till Halmstad finns endast två målvakter. Duon kommer troligen att få dela på träningsmatcherna, något som ger Kristian chansen att visa upp sig för scouterna. Men redan nu kan han avslöja sin målvaktsstil.

– Jag vill helst inte ligga så långt ut, så jag är ingen Neuer (tysk landslagsmålvakt). Men de bollar jag känner att ”den här hinner jag på” och ”den här är säker på” springer jag ut på. Annars försöker jag att stå rätt och vänta in skotten, inte chansa eller sticka åt något annat håll. Att vänta ut motståndaren är en baktanke jag alltid har, förklarar Kristian.

För att ladda upp för sommarens viktigaste dagar har 15-åringen gjort som alla fotbollsproffsen; åkt på solsemester. För tillfället är han på Gran Canaria med familjen, men någon vila från fotbollen blir det inte.

– Jag har med mig målvaktshandskarna hit så jag håller igång. Man kan ju inte komma till Halmstad helt grön, skrattar Kristian.

Publicerad 18 juni 2015 klockan 20:30


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven avgjorde veckans möte mot Vallentuna redan i den andra perioden. 6-0 blev slutsiffrorna efter ett hårt tryck mot bortalagets mål. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.

30 oktober 2025 klockan 23:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins pappa, Namir Hejub, besökte cupen för första gången. Här tillsammans med Aleksander Lazarevic. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.

6 oktober 2025 klockan 16:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vinner direkt i säsongspremiären. Trots ett inledande 3-0 efter matchens första åtta minuter så blev det lite av en rysare när Falu IF kom ikapp med 4-3. Foto: Hasse Persson

bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng

Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.

1 oktober 2025 klockan 22:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är minst sagt laddade för onsdagens säsongspremiär i HockeyEttan. Falu IF står för det inledande motståndet i en match som kan bli mycket snabbspelad. Arkivfoto: Hasse Persson

Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur

Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.

30 september 2025 klockan 14:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Linde Judo Open lockade hundratals tävlande: ”Fantastiskt roligt”

Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg ...

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i ...

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar ...

2022 avgjordes lag-SM senast i Lindesberg, där damerna tog sin sjätte seger. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.

5 september 2025 klockan 14:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Silver i Nordiska Mästerskapen för Amanda och Elin

I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från b...

Lindblom tar sin tredje seger i Fornaboda Grand Prix

Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsä...

19-åriga Isabella är klar för Svenskt Kallblodsderby

Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell ...

bildspel EM-silver för Amanda Orrbo på hemmaplan

Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena ...

Judo-EM för personer med Downs Syndrom avgörs i Lindesberg

För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare ...

Tvärnit för SHRA – Bergslagens Snabbaste ställs in

Lördagen den 19 juli var det tänkt att Bergslagens Snabbaste skulle gå av stapeln på Linde ...

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i ...
20 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande...
19 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-19

2025-05-13

2025-05-12

2025-05-07

2025-04-17

2025-04-11

2025-04-10

2025-04-09

2025-03-13

2025-03-12

2025-03-09

2025-03-08

2025-03-08

2025-03-07

2025-11-02 11:49