Kristian Zetterlund har den här våren tagit klivet in i IFK Lindesbergs A-lag. Nu kommer nästa framgång för 15-åringen. Målvakten är en av de som tagits ut till elitpojklägret i Halmstad, något som innebär spel inför mängder av scouter.
– Det är inte bara kul för honom, utan det är kul för hela truppen och för hela IFK. Att vi får fram en kille som tar sig till elitpojklägret. Det tycker jag är stort, berömmer IFK-tränaren Aleksander Lazarevic.
Tidigare i veckan kom beskedet att Kristian Zetterlund kommit med på elitpojklägret. Truppen är det färdiga resultatet av en lång utgallring, som började redan förra säsongen. Medan spelare efter spelare fallit ifrån har Kristian slagit sig fram steg för steg och nu är han en av endast två målvakter kvar i Örebro-distriktet.
– Jag är lite stolt över mig själv. Framförallt att jag lyckats hänga i hela vägen genom uttagningarna, säger Kristian själv om uttagningen.
Elitpojklägret arrangeras av SvFF, som varje sommar samlar de mest talangfulla 15-åringarna i hela landet. Detta år befinner man sig i Halmstad och pojklägret inleds den 28:e juni. Från söndag till fredag väntar sedan fem träningspass, tre träningsmatcher och en vardag som påminner mycket om proffslivet.
– Det kommer att vara fullt upp hela veckan. Det blir riktigt många landslagsscouter och scouter från andra länder som är där och tittar. Så lite nervös är jag väl, erkänner Kristian och utvecklar sig.
– Men det gäller att inte tappa huvudet, utan hålla koll på dig själv och hoppas att allt går bra. Ha bara fokus och tänk inte på allt runt omkring. Det enda som gäller är fullt fokus från morgon till kväll.
Har med sig handskarna på semestern
Trots sin ringa ålder är Kristian redan van vid att tala för sig. Aleksander Lazarevic beskriver honom som ”självsäker och kaxig på ett bra sätt”, något som kan vara förklaringen till varför tränaren valt att lyfta upp honom i A-truppen.
Under våren har Kristian fått spela flera matcher i både cup- och seriespel. Målvakten har gått från klarhet till klarhet och mycket av hans fina spel tackar han den målvaktsträning han börjat få inne i Örebro för. Det hårda matchandet kan vara tufft för en 15-åring, men Kristian trivs med att spela A-lagsfotboll för IFK.
– Det är skönt att vara med A-laget, då får man känna på hur det är att spela på seniornivå. Det är viktigt att lära sig och det är så som man blir bättre.
Kvar den i Örebro-trupp som reser till Halmstad finns endast två målvakter. Duon kommer troligen att få dela på träningsmatcherna, något som ger Kristian chansen att visa upp sig för scouterna. Men redan nu kan han avslöja sin målvaktsstil.
– Jag vill helst inte ligga så långt ut, så jag är ingen Neuer (tysk landslagsmålvakt). Men de bollar jag känner att ”den här hinner jag på” och ”den här är säker på” springer jag ut på. Annars försöker jag att stå rätt och vänta in skotten, inte chansa eller sticka åt något annat håll. Att vänta ut motståndaren är en baktanke jag alltid har, förklarar Kristian.
För att ladda upp för sommarens viktigaste dagar har 15-åringen gjort som alla fotbollsproffsen; åkt på solsemester. För tillfället är han på Gran Canaria med familjen, men någon vila från fotbollen blir det inte.
– Jag har med mig målvaktshandskarna hit så jag håller igång. Man kan ju inte komma till Halmstad helt grön, skrattar Kristian.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.