Motståndarna må vara starkare på papperet, ha fler stjärnor med proffsmeriter och komma från Elitserien, men vinner LIF Lindesberg den mentala kampen, då har man alla möjligheter att vinna en plats i finrummet.
Imorgon är det äntligen dags. Avkast i kvalet mot Elitserien i arenan. IFK Skövde på andra sidan banan. En utmaning som LIF Lindesberg har väntat på i flera år.
Det går att betrakta laguppställningar, nagelfara papperet och statistiken hur noggrant som helst, slutsatserna och resultatet kommer ändå alltid att bli desamma. Det är om allt klaffar ett bättre lag som står på andra sidan banan. De kommer från Elitserien, LIF Lindesberg kommer från allsvenskan. Det ska vara skillnad.
Men det behöver inte vara skillnad.
Det är klart att LIF har tittat på video. Det är klart att man pluggat på om motståndarnas nyckelspelare. Det är klart att man har försökt skaffa sig bästa möjliga förutsättningar för att kunna kliva ut på banan och göra match av det här. Att i slutändan kanske rent av gå segrande ur den häftiga striden.
Men den viktigaste nyckeln av alla är att kliva ut på banan och vägra tro på att man är ett sämre lag än sin motståndare. Bara om man gör det kan man faktiskt bli ett bättre lag än IFK Skövde.
Kval är alltid en mental kamp och just matchserien mellan IFK Skövde och LIF Lindesberg kommer bli det i allra högsta grad, för förutsättningarna är ju sådana att skaraborgarna åkt runt och vikt ner sig större delen av säsongen, medan LIF Lindesberg visat mental styrka och rest sig även när det studsat emot. Nu är det upp till bevis om det håller även mot ett starkare motstånd än det i allsvenskan.
Kliver Linde-krigarna ut på banan och reflekterar över att herrar som Robert Lechte, Rasmus Wremer och Kristian Svensson, killar med utlandskarriärer som inte skäms för sig bakom sig, finns i motståndarlaget då kommer det aldrig att fungera. Sådan respekt får man absolut inte ha.
Kliver man däremot ut och spänner ögonen i sina motståndare lika mycket som man spänner sina flexade muskler. Verkligen visar Skövde-spelarna att man är ett lag som är vant att vinna, att man inte tänker lägga sig hur mycket de än piskar upp tempot och försöker kontra sig upp i förarsätet. Då kan det mycket väl bli så att de blåtröjade får rådjursögon, blir laget som börjar tänka och viker ner sig igen.
Ett tufft försvarsspel, topp notch-målvaktsspel och att vara effektiva i lägena är naturligtvis jätteviktigt, men det är den mentala kampen som kommer avgöra. Jag är helt övertygad om den saken.
Imorgon studsar det igång. Det har alla förutsättningar att, oavsett resultat, bli en matchserie att minnas.
Hjältar kommer att kliva fram och historia kommer att skrivas. Slutar det med LIF Lindesberg i Elitserien?
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.