Motståndarna må vara starkare på papperet, ha fler stjärnor med proffsmeriter och komma från Elitserien, men vinner LIF Lindesberg den mentala kampen, då har man alla möjligheter att vinna en plats i finrummet.
Imorgon är det äntligen dags. Avkast i kvalet mot Elitserien i arenan. IFK Skövde på andra sidan banan. En utmaning som LIF Lindesberg har väntat på i flera år.
Det går att betrakta laguppställningar, nagelfara papperet och statistiken hur noggrant som helst, slutsatserna och resultatet kommer ändå alltid att bli desamma. Det är om allt klaffar ett bättre lag som står på andra sidan banan. De kommer från Elitserien, LIF Lindesberg kommer från allsvenskan. Det ska vara skillnad.
Men det behöver inte vara skillnad.
Det är klart att LIF har tittat på video. Det är klart att man pluggat på om motståndarnas nyckelspelare. Det är klart att man har försökt skaffa sig bästa möjliga förutsättningar för att kunna kliva ut på banan och göra match av det här. Att i slutändan kanske rent av gå segrande ur den häftiga striden.
Men den viktigaste nyckeln av alla är att kliva ut på banan och vägra tro på att man är ett sämre lag än sin motståndare. Bara om man gör det kan man faktiskt bli ett bättre lag än IFK Skövde.
Kval är alltid en mental kamp och just matchserien mellan IFK Skövde och LIF Lindesberg kommer bli det i allra högsta grad, för förutsättningarna är ju sådana att skaraborgarna åkt runt och vikt ner sig större delen av säsongen, medan LIF Lindesberg visat mental styrka och rest sig även när det studsat emot. Nu är det upp till bevis om det håller även mot ett starkare motstånd än det i allsvenskan.
Kliver Linde-krigarna ut på banan och reflekterar över att herrar som Robert Lechte, Rasmus Wremer och Kristian Svensson, killar med utlandskarriärer som inte skäms för sig bakom sig, finns i motståndarlaget då kommer det aldrig att fungera. Sådan respekt får man absolut inte ha.
Kliver man däremot ut och spänner ögonen i sina motståndare lika mycket som man spänner sina flexade muskler. Verkligen visar Skövde-spelarna att man är ett lag som är vant att vinna, att man inte tänker lägga sig hur mycket de än piskar upp tempot och försöker kontra sig upp i förarsätet. Då kan det mycket väl bli så att de blåtröjade får rådjursögon, blir laget som börjar tänka och viker ner sig igen.
Ett tufft försvarsspel, topp notch-målvaktsspel och att vara effektiva i lägena är naturligtvis jätteviktigt, men det är den mentala kampen som kommer avgöra. Jag är helt övertygad om den saken.
Imorgon studsar det igång. Det har alla förutsättningar att, oavsett resultat, bli en matchserie att minnas.
Hjältar kommer att kliva fram och historia kommer att skrivas. Slutar det med LIF Lindesberg i Elitserien?
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.