Man vs. Machine

Det var inget snack om vilket lag som var bäst under söndagens match mellan Lindesberg och Engelholm. Det var inte hemmalaget. I en match som denna så blir det tydligt hur beroende ett volleybollag är av sin passare. Ijeoma Moronu kunde inte mäta sig med sig Engelholms Fanny Andersson.

Efter matchen kunde man läsa om hur ingenting stämde för Bergslaget. Man gjorde många misstag, spelet var generellt dåligt och Engelholm hade ett mycket bättre försvarsspel, hette det. Efter matchen ska tränare Teemu Sarna ha sagt ” Vi spelade som skit idag […] Det är okej att förlora, men inte att göra det utan att kämpa”. Ser man till första set så fanns det en kämpaglöd i Linde. Man går ut starkt och med vilja men tyvärr dör den av succesivt ju längre in i matchen man kommer.

Som anfallare är det svårt att hålla elden brinnandes när anfall efter anfall blir feltajmat då passen är helt inkonsekventa. Jag diskuterade i en tidigare krönika hur ett problem för Linde Volley är Ijeoma Moronus bollkänsla och i söndags blottade sig såret. Det handlar inte om att Ijeoma inte håller måttet som volleybollspelare, hon brister i själva passmomentet. Medier skrev efter matchen mot att Lindes försvarsspel inte kunde mätas med Engelholms men det är inte försvaret det är fel på det är omställningen från försvar till anfall som inte stämmer. När allt sker enligt läroboken så är Linde ett riktigt stark lag men problemen uppstår när något oväntat händer. Om inte Lindes försvar kan spela helt enligt gameplan så blir det tufft för Ijeoma och hon är tyvärr inte rätt person för att i svåra lägen kunna leverera dom där snabba och exakta passen som krävs mot ett lag som Engelholm. Tempot blir för långsamt för att uppehålla precisionen.

Å andra sidan så är Engelholm ett typexempel på ett lag som trivs i oväntade situationer, för det verkar inte finnas några. Man brukar prata om den tyska maskinen. Det kan vara i idrottssammanhang, som när tyska fotbollslandslaget körde över Brasilien med 7-1 i VM, eller industrin, med Volkswagen, Lufthansa, Siemens eller EON för att bara nämna några. Det är en maskin som arbetar på oavsett vad man ställer i dess väg. Engelholm har blivit Sveriges volleybollmaskin. Dom har inga som helst problem med oväntade situationer, för dessa uppstår inte. När man ser Engelholm spela så är det som om det finns en lösning för allt. Det är ett lag med ytterst få svagheter och där alla spelare verkar ha verktyg för att konstant prestera sitt yttersta. Stoppar man en utväg så hittar dom en ny. Det blir ett enormt svårt lag att slå. Dom har inga svagheter som kan utnyttjas utan man måste matcha dom i lägsta nivå.

Hur Engelholm kan vara så konsekventa i sitt spel år efter år kan jag bara spekulera kring men jag skulle gissa på att det börjar med mängd aktiv träning. 10 000 timmars regeln gör det igen. Under söndagens match var det ett mänskligt Lindesberg mot maskinen Engelholm. Alla andra elitserielag spelar volleyboll, Engelholm exekverar.

Publicerad 28 februari 2017 klockan 18:49

Michael Jestin , 073-903 68 24 , sport@lindenytt.com

Kommentarer
Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 överlämnade under tisdagen pengarna som de samlat in till minne av deras vän, Benjamin. Foto: Camilla Lagerman

Många och starka känslor när Barncancerfonden besökte pojklaget: ”Fantastisk grej”

Lördagen den 1 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne, som var ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 13 000 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Jag vill verkligen tacka er från hela Barncancerfonden och från djupet av mitt hjärta för det som ni har gjort, sade han till pojkarna.

7 februari 2023 klockan 19:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Frövi judo kammade hem hela 17 medaljer vid SM i helgen. Foto: Frédérik Gourlay Uvesten

17 medaljer till Frövi judo under helgens SM-tävlingar

I helgen hölls Judo-SM i Eriksdalshallen i Stockholm, där Frövi judo hade 27 anmälda starter. Resultatet blev ett strålande sådant, med hela 17 medaljer – 6 guld, 6 silver och 5 brons.
– Man kan inte vara annat än nöjd, de gjorde det bra. Vi känner att vi har jättebra stöttning hemifrån kommunen och då är det väldigt roligt att kunna leverera, säger Björn Nyberg till LindeNytt.

6 februari 2023 klockan 14:55 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbel revanschlycka hos Lindlöven

Norrlandsturnén som avslutade årets första månad fick inget vidare slut, där det blev dubbla förluster. Unden söndagen...

Brons till Ida Eriksson på World Judo Tour i Portugal

Frövi judos mycket lovande talang, Ida Eriksson, knep ett brons vid helgens Grand Prix i portugisiska ...

bildspel Dubbelarrangemang gav dubbelt LIF-jubel

Under söndagen var det åter dags för ett dubbelarrangemang i arenan. Både LIF-damerna och herrarna fick visa upp sig ...

Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven fick en tuff norrlandsturné

Lindlövens andra norrlandsturné för serien bjöd på en dyster repris. Trots att det redan under båda matcherna såg ljust ut efter två perioder, så kunde man inte försvara sig inom matchernas sista tjugo minuter. Istället blev det en lång resa hem, där segernollan kvarstår för AllEttans nästjumbo.

29 januari 2023 klockan 21:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Anna Sandberg. Foto: BK Häcken

Supertalangen från Lindesberg är nominerad till Årets genombrott

Den 15 februari är det dags för Örebro läns första idrottsgala att gå av stapeln i Conventum kongress. Här ska idrottsutövare, ledare och klubbar som presterat något extra under året prisas. Bland kvällens nominerade kandidater finns ingen mindre än den 19-åriga supertalangen Anna Sandberg från Lindesberg som är nominerad till Årets genombrott efter att hon fullkomligt exploderat i sin karriär som som fotbollsspelare under de senaste åren.
– Det finns otroligt många duktiga idrottare i Örebro län så att bli nominerad är såklart skitkul, säger hon till LindeNytt.

27 januari 2023 klockan 19:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sur övertidsförlust i Lindehov
I helgen gjorde Lindlöven sin sjunde match inom säsongens AllEtta. Efter en riktig bergodalbana på poängtavlan så blev det en riktig målshow i ...
23 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg fortsätter att vinna
Fjorton matcher, noll förluster. LIF Lindesberg fortsätter sitt långa segertåg där en elvamålsseger mot Norrköping blev nästa destination. ...
22 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Enkel hemmaseger mot tabelljumbon
Efter uddamålssegern mot den dåvarande tabelltvåan Enköping, så höll LIF Lindesberg ett stort favoritskap när tabelljumbon Skuru gästade ...
15 januari 2023 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Tuff hockeyhelg i Lindehov

Helgen bjöd på dubbla matcher i Lindehov, där Lindlöven tog sikte på sin första triumf inom AllEttan. Hockeyhelgen fick däremot en bitter eftersmak. Lördagens chans på tre poäng försvann i straffläggning, vilket följdes upp av ännu en förlust där en tuff inledande period gjorde veckoslutet tufft för Lindlöven.

15 januari 2023 klockan 21:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var jubel från både laget och LIF-supportrarna när LIF Lindesberg segrade med 25-26. Foto: Hasse Persson

bildspel Uddamålseger när serien vändes

Tio segrar och en oavgjord match blev LIF Lindesbergs facit när Division 1-serien gick in i halvtid. Under lördagen var det på nytt dags att blåsa igång seriens andra halva. Årets första match blev en jämn strid mellan seriens två topplag, där ett straffmål blev skillnaden mellan seger och förlust.

7 januari 2023 klockan 19:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Dyster hemmapremiär i Lindehov

Det var en hemmapremiär som Lindlöven hade väntat på. Det var äntligen dags att inviga säsongens fortsättningsserie i ...

bildspel En tillbakablick på året som gått – 2022 i bilder

2022 - ett minst sagt händelserikt år kantat av framgångar och bakslag, tvära kast och sorg men ...

Annons

Joshua Karlsson vid en tidigare match. Foto: Hasse Persson

Förlust i AllEttans premiär

Efter en framgångsrik höst inom HockeyEttan så kom Lindlöven väl förberedda när fortsättningsserien, AllEttan, skulle inledas i Nyköping. Även om det blev ett mål i tredje perioden från Lindlövens Joshua Karlsson, så slutade premiären med förlust på bortais.

28 december 2022 klockan 22:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Han ska ta IFK Lindesbergs herrar till nya höjder

IFK Lindesberg slutade på en niondeplats i division 5 när årets seriespel var slut, något man siktar på ...

Råsshallen firar 40 år med jubileumsmatch

Det har hunnit gå 40 år sedan Råsshallen i Guldsmedshyttan stod färdig för invigning. Med ideella krafter och st...

IFK Lindesbergs fantastiska julklapp: Ny jättesponsor

Lagom till jul offentliggör IFK Lindesberg klubbens nyaste tillskott på sponsorsidan, nämligen Tjodolf ...

bildspel LIF tar tionde raka i seriefinalen

Seriefinal mot serietvåan Enköping blev årets sista uppgift för seriens obesegrade ledare LIF Lindesberg. Efter en jämn ...

Internationell handbollscup i Lindesberg Arena

Idag blev det officiellt att Lindesberg Arena står som spelplats för Scandinavian Open Championship, en ...

Fem eldsjälar får energiklappen

Tidigare i vinter bad Linde energi allmänheten att nominera sina lokala hjältar till Energiklappen. Den 4 december stängde ...

Arkivbild: Hasse Persson

Rejäl utklassning mot tabelljumbon

Serieledande LIF Lindesberg tog en resa till Stockholmsområdet under lördagskvällen där man gästade tabelljumbon Skuru IK. För LIF Lindesbergs del så tog det bara 33 sekunder innan det första målet gjordes och där efter så blev matchen en promenad i parken, där både Joel Karlström och Jesper Nilsson gjorde nio mål vardera.

11 december 2022 klockan 21:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Se damlagets historiska final
Under lördagens Lag-SM blev Frövi Judos damlag historiska, då de knep guldet och blev svenska mästare för sjätte året i rad. Missade du den ...
11 december 2022 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Frövi Judo historiska – damlaget svenska mästare för sjätte året i rad
Frövi Judos damlag levde upp till sitt stora favoritskap under lördagens lag-SM som arrangerades på hemmaplan i Lindesberg arena. Damerna gick ...
10 december 2022 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Stjärnspäckat när Frövi Judo arrangerar Lag-SM på hemmaplan
På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av Lag-SM i judo. Totalt 14 lag från hela Sverige är anmälda, och de ...
8 december 2022 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2022-12-03

2022-11-27

2022-11-18

2022-11-15

2022-11-14

2022-11-12

2022-10-29

2022-10-23

2022-10-23

2022-10-16

2022-10-09

2022-10-08

2022-10-03

2022-10-02

2023-02-08 04:54