LIF Lindesberg kommer att tvingas klara sig utan Fatlum Ahmeti under en lång tid. Linjespelaren vred knäet illa fem minuter in i premiären och på onsdagen kom beskedet att skyttekungen slitit av korsbandet. Trots skadan är Fatlum positiv och riktar nu allt sitt stöd till de unga ersättarna Freddy Lindblad och Karlo Seric.
LIF Lindesbergs hemmapremiär mot Varberg var bara fem minuter gammal när Fatlum Ahmeti gick i marken. Den store linjespelaren skrek ut sin smärta och feststämningen i Lindesberg Arena förbyttes mot tystnad. LIF lyckades dock resa sig, vinna matchen och få en succéstart på säsongen.
Men oron över Fatlums skada har hängt med laget nu i en veckas tid. På måndagen genomgick 24-åringen sin magnetröntgen och på tisdagskvällen kom svaret; korsbandet är av. Beskedet är en riktig mardröm både för LIF och för Fatlum själv.
– Det känns jobbigt. Man har tränat X antal timmar hela sommaren och försäsongen för att vara med, sen när det gäller så skadar man sig på fem minuter. Det känns som att hela säsongen är borta och det är surt som fan. Man skulle vilja gå tillbaka i tiden och ändra på momentet, säger Fatlum om läkardomen.
Opereras om ett par veckor
Det är dock långtifrån någon nedstämd spelare som talar med LindeNytt dagen efter beskedet. Istället har han siktet fastställt på en så snabb comeback som möjligt.
Om ett par veckor kommer Fatlum att opereras och först därefter börjar den långa vägen tillbaka till handbollsplanen. Tidigare har han aldrig haft någon allvarlig skada, men har läst på i ämnet och är redo för en tuff rehabträning. När det kan bli aktuellt med en återkomst vet Fatlum inte.
– Jag snackade med en läkare om det igår men det är svårt att avgöra. Man vet lite mer efter operationen och det hänger på hur jag själv tränar upp mig. Det varierar från olika personer och Henke Larsson var tillbaka på sex månader, så jag hoppas på lite kortare än det.
Skadan innebär ett stort avbräck för LIF som denna säsong spänt bågen mot en topplats.
– Fatlum är ju kanske seriens bästa linjespelare och är viktig för oss både i försvar och anfall. Han är en viktig kugge i vårat spel både på och vid sidan av planen i allting som han gör. Så det är självklart jättejobbigt, säger tränaren Herman Arenvang.
– Men det är som det är och vi jobbar på med de spelare vi har. Karlo och Freddy spelade där senast och gjorde det riktigt bra.
”Jag kommer att stå vid deras sida”
Just den unga duon Karlo Seric och Freddy Lindblad kommer nu att få ett stort ansvar. Linjespelarna klev in redan till helgens match mot IFK Tumba och bidrog tillsammans med sex mål till segern. Fatlum tänker nu hjälpa laget från sidan och framförallt då sina ersättare.
– Det är bra killar och vi hjälper varandra. Jag kommer att stå vid deras sida och stötta dem. Jag vet att de kommer att göra det skitbra för de har kämpat och slitigt hela sommaren, berömmer han.
Även ledarstaben har stort förtroende och LIF är tydliga med att något nyförvärv inte är aktuellt. Arenvang tror istället att speltiden kommer att gynna både Freddy, Karlo och laget väldigt mycket.
– De har mycket positiva utvecklingskurvor och är olika spelartyper i förhållande till varandra. Freddy är mer rörlig längs med linjen och Karlo är större och starkare. Vi får utnyttja deras styrkor på bästa sätt vi kan.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.