Lindesberg Volley höll under tisdagskvällen ett extrainsatt årsmöte – med målet att fullborda sin nya styrelse. Håkan Viggeborn kliver nu av som ordförande och lämnar över till ett sedan tidigare bekant namn med visioner för framtiden.
För ett par veckor sedan genomförde Lindesberg Volley sitt årsmöte, med det nya styrelsevalet som en central del i agendan. Klubben lyckades då inte presentera någon komplett styrelse, då flera poster inte kunde tillsättas. Därför var det på tisdagskvällen dags för ett extrainsatt årsmöte med just styrelsefrågan i fokus.
Kompletteringsvalet landade i att totalt sju representanter valdes fram. Bland dessa ett nytt namn på ordförandeposten, som den senaste tiden tillhört den avgående Håkan Viggeborn. Viggerborns efterträdare blir ingen mindre än Dan Walterson, tidigare sportchef och med ett förflutet som just Linde Volleys ordförande. Nu är klubbprofilen tillbaka i samma roll.
– Precis, nu har jag ju inte varit ordförande på tre år sen jag senast var det. Jag hoppas att vi kan starta om lite i föreningen. Både på framförallt ungdomssidan och växa mer där, men även satsa mer på elitlaget igen med ett bra tänk, berättar Walterson för LindeNytt.
”Hoppas få volleybollen mer synlig i Lindesberg”
I den fullständiga nya styrelsen för Lindesberg Volley ingår alltså sju namn, varav två fungerar som suppleanter. Utöver ordförande Dan Walterson är den mångåriga eldsjälen Arnold Bengtsson kvar. Ny i styrelsen är ”Bosse” Ringström, som kliver in utan någon tidigare erfarenhet från volleybollsammanhang. Dessutom tar elitlagets forna lagkapten och frontfigur Marjorie ”Margie” Giordano plats, precis som Daniel Ahlström.
– Han är också en gammal volleybollspelare, som har sina rötter i Frövi och nu bor utanför Linde. Det blir en ny frisk och fräsch kraft tror jag, kommenterar Walterson.
Lindesberg Volleys nygamla ordförande ser positivt på den komponerade styrelsen. Kvällens extrainsatta årsmöte genomfördes enligt dagordning och inga överraskningar ska ha tagit plats. Inom kort tillträder klubbens nya styrelse sina poster och börjar arbetet för framtiden, med tydliga mål från Dan Walterson.
– Jag hoppas att vi kan få volleybollen att bli mer synlig i Lindesberg gentemot hur det varit de senaste två-tre åren. Det är små pusselbitar som ska fogas på plats, då ska det kunna bli något riktigt bra av det här.
Lindesberg Volleys nya styrelse:
Arnold Bengtsson
Bo Ringström
Christer Sundström (suppleant)
Dan Walterson (ordförande)
Daniel Ahlström
Karin Sundqvist Kuusela (suppleant)
Marjorie Giordano
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.