Lindesberg Volley höll under tisdagskvällen ett extrainsatt årsmöte – med målet att fullborda sin nya styrelse. Håkan Viggeborn kliver nu av som ordförande och lämnar över till ett sedan tidigare bekant namn med visioner för framtiden.
För ett par veckor sedan genomförde Lindesberg Volley sitt årsmöte, med det nya styrelsevalet som en central del i agendan. Klubben lyckades då inte presentera någon komplett styrelse, då flera poster inte kunde tillsättas. Därför var det på tisdagskvällen dags för ett extrainsatt årsmöte med just styrelsefrågan i fokus.
Kompletteringsvalet landade i att totalt sju representanter valdes fram. Bland dessa ett nytt namn på ordförandeposten, som den senaste tiden tillhört den avgående Håkan Viggeborn. Viggerborns efterträdare blir ingen mindre än Dan Walterson, tidigare sportchef och med ett förflutet som just Linde Volleys ordförande. Nu är klubbprofilen tillbaka i samma roll.
– Precis, nu har jag ju inte varit ordförande på tre år sen jag senast var det. Jag hoppas att vi kan starta om lite i föreningen. Både på framförallt ungdomssidan och växa mer där, men även satsa mer på elitlaget igen med ett bra tänk, berättar Walterson för LindeNytt.
”Hoppas få volleybollen mer synlig i Lindesberg”
I den fullständiga nya styrelsen för Lindesberg Volley ingår alltså sju namn, varav två fungerar som suppleanter. Utöver ordförande Dan Walterson är den mångåriga eldsjälen Arnold Bengtsson kvar. Ny i styrelsen är ”Bosse” Ringström, som kliver in utan någon tidigare erfarenhet från volleybollsammanhang. Dessutom tar elitlagets forna lagkapten och frontfigur Marjorie ”Margie” Giordano plats, precis som Daniel Ahlström.
– Han är också en gammal volleybollspelare, som har sina rötter i Frövi och nu bor utanför Linde. Det blir en ny frisk och fräsch kraft tror jag, kommenterar Walterson.
Lindesberg Volleys nygamla ordförande ser positivt på den komponerade styrelsen. Kvällens extrainsatta årsmöte genomfördes enligt dagordning och inga överraskningar ska ha tagit plats. Inom kort tillträder klubbens nya styrelse sina poster och börjar arbetet för framtiden, med tydliga mål från Dan Walterson.
– Jag hoppas att vi kan få volleybollen att bli mer synlig i Lindesberg gentemot hur det varit de senaste två-tre åren. Det är små pusselbitar som ska fogas på plats, då ska det kunna bli något riktigt bra av det här.
Lindesberg Volleys nya styrelse:
Arnold Bengtsson
Bo Ringström
Christer Sundström (suppleant)
Dan Walterson (ordförande)
Daniel Ahlström
Karin Sundqvist Kuusela (suppleant)
Marjorie Giordano
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.