Butiksägaren Marita Ohls har ett enormt stöd av sina kunder. Sedan i slutet av april har hon – på initiativ av hennes kunder – haft en protestlista uppsatt i butiken. Ett hundratal personer har skrivit under och stöttat Marita i kampen mot gågatan, som är ett gissel för både hennes egna verksamhet men också för andra på gatan. På tisdagsförmiddagen överlämnades namnlistorna till kommunalrådet Anders Larsson.
För snart två veckor sedan publicerade vi en artikel om Marita Ohls (Tygex), som inte alls är för att Kungsgatan blir gågata på sommaren. Redan dagen efter vår artikel tog Sveriges Radio Örebros program ”Rakt på sak” upp frågan. I programmet medverkade förutom Marita även butiksägaren Lars Nilsson (Färg & Tapetcentralen) samt Jan Gustafsson från Lindesbergs kommuns trafikenhet.
”Butiksägarna själva vill ha en gågata”. Så slagkraftigt försvaras gågatan av Lindesbergs kommuns tjänstemän. Men sedan vi uppmärksammat frågan har det framgått väldigt tydligt att så inte alls är fallet. Marita Ohls har konstaterat att gågatan innebär färre kunder. Även Lars Nilssons butik drabbas.
Idag träffade Marita kommunalrådet Anders Larsson för att överlämna den protestlista som ett hundratal skrivit under.
Kommunalrådet blev tidigt varse om att det här verkligen är ett stort problem. Inte minst då allt tyder på att kommunikationen mellan kommun och näringsidkare varit hemskt bristfällig, vilket han ser allvarligt på.
-Det här är ju en väldigt viktig fråga och självklart måste vi lyssna på vad butiksägarna själva har att säga och hur de upplever gågatan, kommenterar Anders Larsson.
Det timmeslånga mötet avslutades med goda miner och hopp om morgondagen. Protestlistan överlämnades och Anders lovade att ärendet ska upp på dagordningen.
-Det jag tänker göra nu är att ta upp den här frågan på nästa sammanträde med trafikgruppen som är satt till den 26 maj. Protestlistan kommer att tas med till mötet och min förhoppning är att vi kan lösa det här på bästa sätt, säger Anders.
En eventuell lösning, som Anders ser det, vore att Kungsgatan blir en gårdsgata istället – en gata där fotgängare har företräde.
Marita Ohls var väldigt glad efter mötet med kommunalrådet och såg samtidigt väldigt lättad ut.
-Nu har jag hopp. Jag är väldigt nöjd med mötet och det känns verkligen som att någon äntligen lyssnar.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.