Uddamålsledning in i slutminuterna och satta under en hård press. Då var det målvakten som klev fram för Lindlöven borta mot Enköping – en match som Markus Magnusson blev segerskytt i.
Lindlöven klev ut med pigga ben och hög fart i det erkänt tuffa bortamötet med Enköping. Motståndet behövde poäng i jakten på AllEttan, medan Löven kom till spel med en moralstark straffseger i bagaget. I Bahcohallen dröjde det dock innan det lossnade för Bergslagsgänget, som trots en övertygande första period inte fick hål på Enköping.
Lite mer än halvvägs genom mittenakten var det istället hemmalaget som skulle koppla greppet. Ledningen för Enköping blev dock kortvarig, det såg Albin Gunnarsson till med en snabb kvittering. Med den avslutande perioden fyra minuter långt gången sköt sedan Markus Magnusson det matchvinnande 2-1-målet i powerplay. Lindlöven fick under slutminuterna slita ont, bland annat i ett tre mot femspel.
– ”Marmen” kom upp bra där och visade sin klass. Mäktigt av honom faktiskt. Han är så jävla stabil, vi får nästan tacka honom för den här segern, berömmer Anton Tano.
Följde tränarens ord: ”Har tjatat om vårt försvarsspel”
Forwarden lyfter fram Daniel Marmenlind som den stora profilen för kvällen. Och visst fick också målvakten, som stoppade 32 av 33 skott, ta emot det inofficiella priset från övriga truppen som Lindlövens bästa spelare.
En annan som var nöjd över ”Marmens” storspel i bortasegern var Jussi Salo. Tränaren hade inför mötet med Enköping eftersökt bättre defensiv efter ett par matcher med många insläppa mål – ord som fick gehör.
– Ja, han är väl nöjd nu. Det är sådana här matcher som coacherna tycker om att se och det får vi ge honom. Jussi har tjatat en del om vårt försvarsspel. Även om jag föredrar mer målrika matcher är det här en riktig tränarvinst, avslutar Anton Tano med ett skratt.
Matchfakta Enköping-Lindlöven:
Resultat: 1-2 (0-0, 1-1, 0-1)
Publik: 195
Skott: 33-29 (9-13, 11-7, 13-9)
Mål Lindlöven: 1-1 Albin Gunnarsson (Lalander, Persson), 1-2 Markus Magnusson (Fornell, Olsson)
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.