Lindlövens IF nådde inte riktigt ända fram i gårdagens hemmamatch mot Borlänge. Gnistan fanns där, men glöden falnade under andra perioden och laget tappade för mycket mark för att hålla matchen öppen trots en målmässigt jämn tredjeperiod.
Matchens bästa lirare i Lindlöven var: Patrik Nyman, Johan Persson och Daniel Christiansson.
Gårdagskvällens match i Lindehov inleddes – och avslutades – bra av Lindlöven. Första perioden slutade 1-1. Tredje slutade 2-2. Det var i den andra perioden som det inte riktigt stämde för löven. Borlänge fick alldeles för mycket fria och öppna ytor att lira på, och trots galant spel av backparet Daniel Christiansson och Dan Fredriksson kunde Borlänge dra ifrån med tre omgångar nätrassel bakom lövens målvakt. Perioden slutade 1-3 till Borlänge.
Resultatet kan ändå tolkas som positivt ur det perspektivet att laget dras med en del skador just nu, för bara knappt en vecka sedan kommenterade Göran Sjöö läget som lite halvmörkt på den här fronten.
Göran Sjöö är trots förlusten nöjd med insatsen igår. Det ska han vara också, för laget visade att man har kraft nog att mäta sig med de övriga och betydligt större klubbnamnen.
Lindlöven ligger nu sexa i tabellen med 21 poäng. Ett skapligt läge – trots skadeläget.
Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i Spannarboda. Vid födseln var kalven kraftigt medtagen, hade vattenskalle och saknade sugreflexer. Gårdens ägare, Jocke och Edla Andersson, fattade snabbt misstanke om att det skulle kunna röra sig om blåtungevirus, som drabbat stora delar av Europa och nu sprider sig i Sverige. Efter nästan en vecka ser framtiden dock ljusare ut för kalven, som har lärt sig att äta och går runt i sin fålla med mamma Perla.
– Vi ser att han har gjort stora framsteg och ska få komma ut till de andra i den stora boxen vilken dag som helst nu, säger Jocke Andersson.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en liten ”guldtia”. Fokus ligger på att samla ihop pengar för att kunna stötta ideella organisationer som satsar på barn och ungdomar.
– Jag hoppas att det ska fungera så vi kan börja ge ut gåvor till organisationer så småningom. Det är drömmen att få stötta de som behöver, säger initiativtagaren Linda Sköldenström när LindeNytt stannar till på besök.
Under vecka 14 kommer en besiktning av Linde energis ledningsnät i Lindesberg och Närkes Kil genomföras – och som vanligt sker detta från helikopter på låg höjd.
En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen.
– Vi har personal från fyra stationer på plats och enligt uppgift skall elden ha snabb spridning i det torra fjolårsgräset, uppger man från Räddningsregion Bergslagen.
Strax innan jullovet 2022 monterades de första kamerorna upp på Lindbackaskolan, i syfte att få bukt med skadegörelse och otrygghet. Nu följer även Storåskolan och Fröviskolan efter, något som fick grönt ljus av Barn- och utbildningsnämnden på måndagen.
– Det har gett väldigt gott resultat på Lindbackaskolan, och det är därför som nu Frövi och Storå också vill ha kameraövervakning, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans program. Med en i princip obefintlig investeringsbudget får program som Fordon och Transport svårt att möta de allt högre kraven från branschen. Men i tuffa tider kliver vardagshjältar fram, så när Jardlers Åkeri erbjöd en hjälpande hand möttes de av en enorm tacksamhet.
– Vi vill tacka branschen för att de ställer upp för vår skull och har förstått behovet av Lindeskolan, säger läraren Kent Svensson.