Mot Hallby fick man allt att stämma i försvaret och bröt den negativa trenden. Nu går LIF Lindesberg för att ta nya poäng i den stenhårda streckstriden, när brandgult på söndagen gästar formsvaga Amo.
– Amo är ett bra lag. De är duktiga, speciellt hemma i sin lilla hall. Vi får ta med oss försvaret från senast och vara bättre framåt, säger Fatlum Ahmeti inför söndagens bortafight.
”Handlar om att mobilisera kraften igen”
LIF Lindesberg ställs mot Amo, som har flera förluster i följd på resultatlistan, med ett skönt trendbrott bakom sig. Torsdagen innehöll brandgults första vinst sedan omstarten av serien. Hemma i Arenan stängde LIF skickligt ner Hallby och vann med 23-22, ett riktigt drama som gav två mycket värdefulla poäng. LIF håller sig precis på rätt sida om kvalstrecket och vill klättra i tabellen via Amomatchen.
– Det man får fokusera på nu blir att vi haft två-tre dagar sen vi spelade senast. Vi har hunnit träna bara en gång och vilat en dag. Då handlar det om att kunna mobilisera den kraften igen som vi hade mot Hallby, resonerar Erik Axelsson och utvecklar sina tankar:
– Nu krävs det ännu mer mentalt för att orka ta sig dit vi vill. Kommer vi upp i nivå kommer vi att vinna idag, det tror jag. Men det kommer att krävas en jävla mental uppladdning hos varje individ för att nå dit.
Matchfakta:
Amo-LIF Lindesberg, Allsvenskans 18:e omgång
16:15 Amokabel Hallen
Senaste LIF-resultat:
23-22 vs Hallby 25:e januari
Nyheter i truppen:
Exakt samma manskap som senast kliver ut i brandgula dresser idag. Erik Axelsson gör inga ändringar mot Hallbymatchen, där Gustaf Ekström återigen spelade efter att ha fått klartecken från den smäll som han fått på träning tidigare i veckan. På målvaktsposten har Axelsson inte beslutat sig, men tränaren säger att det lutar åt att Sébastien Ehnevid startar.
Sagt om motståndet:
– Amo har mycket skyttekraft, är stora och starka. Sen kretsar mycket kring deras mittnia som styr spelet. De är nog lite skakiga och sparkade sin tränare för någon dag sedan. Vi vet inte riktigt vad vi ställs mot vad gäller den biten, men spelarna har vi bra koll på, berättar LIF-tränaren Erik Axelsson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.