Mot Hallby fick man allt att stämma i försvaret och bröt den negativa trenden. Nu går LIF Lindesberg för att ta nya poäng i den stenhårda streckstriden, när brandgult på söndagen gästar formsvaga Amo.
– Amo är ett bra lag. De är duktiga, speciellt hemma i sin lilla hall. Vi får ta med oss försvaret från senast och vara bättre framåt, säger Fatlum Ahmeti inför söndagens bortafight.
”Handlar om att mobilisera kraften igen”
LIF Lindesberg ställs mot Amo, som har flera förluster i följd på resultatlistan, med ett skönt trendbrott bakom sig. Torsdagen innehöll brandgults första vinst sedan omstarten av serien. Hemma i Arenan stängde LIF skickligt ner Hallby och vann med 23-22, ett riktigt drama som gav två mycket värdefulla poäng. LIF håller sig precis på rätt sida om kvalstrecket och vill klättra i tabellen via Amomatchen.
– Det man får fokusera på nu blir att vi haft två-tre dagar sen vi spelade senast. Vi har hunnit träna bara en gång och vilat en dag. Då handlar det om att kunna mobilisera den kraften igen som vi hade mot Hallby, resonerar Erik Axelsson och utvecklar sina tankar:
– Nu krävs det ännu mer mentalt för att orka ta sig dit vi vill. Kommer vi upp i nivå kommer vi att vinna idag, det tror jag. Men det kommer att krävas en jävla mental uppladdning hos varje individ för att nå dit.
Matchfakta:
Amo-LIF Lindesberg, Allsvenskans 18:e omgång
16:15 Amokabel Hallen
Senaste LIF-resultat:
23-22 vs Hallby 25:e januari
Nyheter i truppen:
Exakt samma manskap som senast kliver ut i brandgula dresser idag. Erik Axelsson gör inga ändringar mot Hallbymatchen, där Gustaf Ekström återigen spelade efter att ha fått klartecken från den smäll som han fått på träning tidigare i veckan. På målvaktsposten har Axelsson inte beslutat sig, men tränaren säger att det lutar åt att Sébastien Ehnevid startar.
Sagt om motståndet:
– Amo har mycket skyttekraft, är stora och starka. Sen kretsar mycket kring deras mittnia som styr spelet. De är nog lite skakiga och sparkade sin tränare för någon dag sedan. Vi vet inte riktigt vad vi ställs mot vad gäller den biten, men spelarna har vi bra koll på, berättar LIF-tränaren Erik Axelsson.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.