Mot Hallby fick man allt att stämma i försvaret och bröt den negativa trenden. Nu går LIF Lindesberg för att ta nya poäng i den stenhårda streckstriden, när brandgult på söndagen gästar formsvaga Amo.
– Amo är ett bra lag. De är duktiga, speciellt hemma i sin lilla hall. Vi får ta med oss försvaret från senast och vara bättre framåt, säger Fatlum Ahmeti inför söndagens bortafight.
”Handlar om att mobilisera kraften igen”
LIF Lindesberg ställs mot Amo, som har flera förluster i följd på resultatlistan, med ett skönt trendbrott bakom sig. Torsdagen innehöll brandgults första vinst sedan omstarten av serien. Hemma i Arenan stängde LIF skickligt ner Hallby och vann med 23-22, ett riktigt drama som gav två mycket värdefulla poäng. LIF håller sig precis på rätt sida om kvalstrecket och vill klättra i tabellen via Amomatchen.
– Det man får fokusera på nu blir att vi haft två-tre dagar sen vi spelade senast. Vi har hunnit träna bara en gång och vilat en dag. Då handlar det om att kunna mobilisera den kraften igen som vi hade mot Hallby, resonerar Erik Axelsson och utvecklar sina tankar:
– Nu krävs det ännu mer mentalt för att orka ta sig dit vi vill. Kommer vi upp i nivå kommer vi att vinna idag, det tror jag. Men det kommer att krävas en jävla mental uppladdning hos varje individ för att nå dit.
Matchfakta:
Amo-LIF Lindesberg, Allsvenskans 18:e omgång
16:15 Amokabel Hallen
Senaste LIF-resultat:
23-22 vs Hallby 25:e januari
Nyheter i truppen:
Exakt samma manskap som senast kliver ut i brandgula dresser idag. Erik Axelsson gör inga ändringar mot Hallbymatchen, där Gustaf Ekström återigen spelade efter att ha fått klartecken från den smäll som han fått på träning tidigare i veckan. På målvaktsposten har Axelsson inte beslutat sig, men tränaren säger att det lutar åt att Sébastien Ehnevid startar.
Sagt om motståndet:
– Amo har mycket skyttekraft, är stora och starka. Sen kretsar mycket kring deras mittnia som styr spelet. De är nog lite skakiga och sparkade sin tränare för någon dag sedan. Vi vet inte riktigt vad vi ställs mot vad gäller den biten, men spelarna har vi bra koll på, berättar LIF-tränaren Erik Axelsson.
Det blev en stor förlust, när LIF Lindesberg gästade tabellfyran Amo under söndagen. De tekniska felen avlöste varandra, medan Amos målvakt såg till att LIF inte fick någon utbetalning, när avsluten väl kom. När slutsignalen väl närmade sig, hade LIF minskat poänggapet från ett tolvmålsunderläge till en tiomålsförlust.
Det blev en förlust i grundseriens sista match, inför SM-slutspelet. Stora upphämtningar genom matchens gång, där 20-11 blev 24-23, följde Lindelaget genom matchen. Något som gav positiva besked från Linde Volley, som nu kommer att ladda upp, inför ett spel i åttondelsfinalen.
Vårserien är en svajig historia för Lindlöven, som tidigare stod med fyra raka segrar. Efter sextio spelade minuter i sitt sista möte mot Kumla under söndagen, står man nu istället med två raka förluster och en förlorad bonuspoäng. Trots en förlust under söndagens förlängning mot Kumla, åker Lindlöven inte lottlösa hem.
Grundspelets sista hemmamatch spelades mot vassa Engelholm under lördagen. Hemmalaget bjöd upp till kamp, men fick svårt att möta tabelltreans spel vid flera tillfällen under matchen. Trots ett starkt hemmaspel vid sina ställen, fick Linde Volley se sig slagna efter tre set.
– De spelade mycket snabbare än oss, kommenterar Ida Larsson.
Efter fyra raka triumfer såg det positivt ut för Lindlöven under fredagen. Trots brist bland hemmalagets backar, kunde man spela in 1-0 inför den andra perioden, men fick stora problem för resterande speltid. Att hemmastjärnan Max Lalander åkte på en skada, var inte heller något som hjälpte hemmalaget.
Nästa söndag, den 21 februari, går Barnens Vasalopp av stapeln med start i Fritidsbyn i Lindesberg. Totalt finns 4 olika banor att välja mellan, allt i från 400 meter upp till 3 kilometer beroende på lång sträcka man vill åka.
– Även om vi är utomhus är det fortfarande viktigt att följa samma restriktioner som i övriga samhället, förklarar Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg, som tillsammans med Friluftsfrämjandet står som värdar för evenemanget.
Det blev en tung match på hemmaplan när Kärra gästade Arenan. Trots en, målmässigt, jämn inledning, fick Kärra ett för stort övertag i den andra halvleken. Detta med åtta mål inför de sista tio minuterna. LIF försökte kämpa sig tillbaka men fick för mycket att hämta in. Något som lägger LIF mycket farligt till i tabellen.
Med en storslagen seger mot ett starkt Grums i Lindehov så höjdes förväntningarna inför fredagens bortamöte mot Köping. Väl på plats blev det däremot ett tråkigare resultat. Lindlöven fick med sig flera spel i powerplay men fick svårt att utnyttja dessa vilket slutade med en dyster fredagskväll där man nu placerar sig under kvalstrecket.