Med en uppåtgående formkurva och en seger bara fem dagar bakåt i tiden laddar LIF Lindesberg om. Veckan avslutas mot Amo i Alstermo, där LIF jagar säsongens förstavinst och möjligheten att vinna ytterligare mark i tabellen.
Hemmaspelet fortsätter att gå LIF Lindesbergs väg. I tisdags spelade laget hem säsongens fjärde vinst i Arenan – av fyra möjliga. LIF tryckte då tillbaka Anderstorp med 35-30, en seger som så många gånger förr denna höst grundlades via en stark andra halvlek.
Fatlum Ahmeti var drivande i den brandgula offensiven och bidrog med elva mål. Vinsten lyfte LIF över kvalstrecket och idag jagar laget nästa skalp borta mot Amo. Vad gäller just bortasiffrorna är de fortsatt svaga, även om LIF i sin senaste bortafight löste säsongens första pinne via ett kryss mot Hallby.
– Som vi sagt tidigare vill vi ta med oss den där energin som vi har hemma även till bortaplan, förklarar Jesper Nilsson och fortsätter;
– Vi vet att inget lag kommer att vara enkelt att slå. Amo är ett bra lag, men vi har väldigt goda chanser. Om vi spelar som vi gjorde senast och arbetar tillsammans kommer vi att ta två poäng.
Motståndet Amo parkerar strax ovanför i tabellen som sjua med elva poäng, medan LIF alltjämt är kvar som tia på nio. Formmässigt står sig Bergslagsgänget riktigt starkt och de tre senaste matcherna har alla slutat med poäng. De två lag som placerar sig mellan Amo och LIF, vilket är RP Linköping och Torslanda, har båda en match mer spelad. LIF kan därför vid seger idag avancera ytterligare.
Matchfakta:
Amo HK-LIF Lindesberg i Allsvenskans 11:e omgång
16:15 Amokabel Hallen
Senaste LIF-resultat:
35-30 vs Anderstorp 20:e november
Nyheter i truppen:
LIF har gått relativt skadebefriade genom säsongsinledningen. Laget har saknat spelare endast sporadiskt, även om unge talangen Elias Andersson nu varit borta en tid med en opererad tumme. I tisdagens vinst över Anderstorp mönstrade LIF ett närmast komplett lag och inga ändringar har rapporterats.
Sagt efter segern senast:
–Vi är en grupp som inte ger upp. Vi står upp för varandra känns det som, framförallt i andra halvlek. Vi viker oss inte. Sen har vi ett bra stöd från hemmapubliken som alltid ger oss en extra spark i baken, berömde Jesper Nilsson både det egna laget och fansen.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.