Spelveckan inleddes med vinst och tre poäng i onsdags – nu hoppas Lindesberg Volley stänga igen den på samma vis. Med den tidigare klubbprofilen tillbaka i truppen på ett nyskrivet kontrakt ställs Linde mot Gislaved med tidig matchstart.
Det blev seger igen för Lindesberg Volley i onsdags, då Sollentuna besegrades. Trepoängaren i Arena blev dock en utmaning för Linde som föll i ett svagt första set. Därifrån reste sig laget och spelade hem tre raka setvinster, något som betydde slutsiffrorna 3-1 och säsongens åttonde victoria.
– Vi började lite lågt kan man säga, sen byggde vi upp oss. På slutet hittade vi verkligen vårt spel och visade vem som skulle vinna, löd Emilia Johanssons analys av matchen.
Profilen kan göra comeback redan idag
Redan idag är det dags för match igen i det täta spelschemat i Elitserien. Lindesberg rullar söderut för bortamöte med Gislaved, sexa i tabellen med fyra vinster på nio spelade matcher.
Lindesberg Volleys tabellplacering är trea och laget har inga problem att spela in poäng på kontot. Det trots skada på den förväntade nyckelspelaren Denise Belcher, som nu har fått sin ersättare i form av Sara Malmlöv. Malmlöv har ett långt förflutet i Linde där hon en gång kom fram som ungdomsspelare och återkomsten kan bli i Gisle Sporthall.
Matchfakta:
Gislaved-Lindesberg Volley, Elitseriens tionde omgång
14.00 Gisle Sporthall
Senaste Lindesbergsresultat:
3-1 vs Sollentuna 15:e november
Nyheter i truppen:
Lindesberg Volley har saknat Denise Belcher den senaste tiden med skada. Amerikanskan är borta fram till efter årsskiftet, men har nu ersatts av en mycket namnkunnig värvning. Sara Malmlöv är tillbaka i Lindetröjan och spikerns comeback kan ske redan i dagens möte med Gislaved.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.