Segern senast har gett LIF Lindesberg luft under vingarna – och nu vill laget lyfta i tabellen. Borta mot tabelltrean Hallby har LIF chansen att lämna sin negativ kvalplats, men då krävs en vinst.
LIF Lindesberg står redo att jaga bort sitt bortaspöke och vill följa upp förra söndagens skalp. Den tunga förlustraden på tre raka matcher fick då ett slut, sedan Tyresö besegrats i en riktig rysare. Stor matchhjälte blev Bashkim Gashi, som mindre än två minuter från slutet skickade avgörande 27-26 i nätmaskorna.
Vägen fram till tvåpoängaren var dock brokig för LIF. I en svajig första halvlek halkade brandgult efter med hela fyra bollar, men på andra sidan halvtidspausen lyckades laget äta sig ikapp. Avslutningen blev sedan ett drama där LIF till sist stod som vinnare med minsta möjliga marginal. Extra skönt då Bergslagsgänget haft en höst kantad av just knappa förluster.
– Det satt väldigt hårt åt, men vi fick med oss poängen, slår ”Barre” fast och berättar om vad som sades i halvtidsvilan mot Tyresö;
– I första handlade det om att vi gjorde en dålig prestation bakåt. Vi fick kritik av tränarna för att vi inte gjorde så som vi sagt innan. Det vände vi på till andra halvlek, där var det fler som bidrog med positiv energi.
”Barre”: ”Vi ska vinna den här bortamatchen”
Personligen var kantspringaren en av de mer framträdande LIF-spelarna i vinsten senast. Bashkim svarade för sex fullträffar och blev med det målbäst i hemmalägret, dessutom gjorde han segermålet.
– Jag brände en straff och det är inte bra, men annars är jag nöjd. Jag måste också lyfta Thomas (Matic) insats i vinsten, även om han missade något läge i tom kasse men det gäller ju att våga. Jag är väldigt nöjd med alla som klev fram och tog ansvar för att vi skulle vinna, kommenterar ”Barre”.
Vinsten över Tyresö till trots är LIF Lindesberg kvar i bottenskiktet av den Allsvenska tabellen. Laget står på sex poäng, lika många som Kungälv och bara en mindre än Torslanda på andra sidan kvalstrecket. Seger i söndagens bortamöte med Hallby lyfter därmed LIF upp på säker mark. Samtidigt har de brandgula ett tungt bortafacit – fem förluster på lika många matcher.
– Jaja, men det är dags att sätta stopp för det nu. Vi ska vinna den här bortamatchen, avslutar Bashkim Gashi.
Matchfakta:
Hallby-LIF Lindesberg i Allsvenskans 9:e omgång
17:00 Jönköpings Idrottshus
Senaste LIF-resultat:
27-26 vs Tyresö 4:e november
Nyheter i truppen:
LIF har den nyligen opererade Elias Andersson på skadelistan för en tid framöver. I övrigt har brandgult inte rapporterat om några förändringar i sin matchtrupp.
Sagt efter vinsten över Tyresö:
– Otroligt skönt! Samtidigt ska vi på hemmaplan kunna köra över de här tycker jag. Men vi gör det onödigt spännande. Det blir en bra lärdom för oss som lag att vända ett fyra bollar stort underläge, hämta upp till lika och gå om, summerade Bashkim ”Barre” Gashi.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.