Segern senast har gett LIF Lindesberg luft under vingarna – och nu vill laget lyfta i tabellen. Borta mot tabelltrean Hallby har LIF chansen att lämna sin negativ kvalplats, men då krävs en vinst.
LIF Lindesberg står redo att jaga bort sitt bortaspöke och vill följa upp förra söndagens skalp. Den tunga förlustraden på tre raka matcher fick då ett slut, sedan Tyresö besegrats i en riktig rysare. Stor matchhjälte blev Bashkim Gashi, som mindre än två minuter från slutet skickade avgörande 27-26 i nätmaskorna.
Vägen fram till tvåpoängaren var dock brokig för LIF. I en svajig första halvlek halkade brandgult efter med hela fyra bollar, men på andra sidan halvtidspausen lyckades laget äta sig ikapp. Avslutningen blev sedan ett drama där LIF till sist stod som vinnare med minsta möjliga marginal. Extra skönt då Bergslagsgänget haft en höst kantad av just knappa förluster.
– Det satt väldigt hårt åt, men vi fick med oss poängen, slår ”Barre” fast och berättar om vad som sades i halvtidsvilan mot Tyresö;
– I första handlade det om att vi gjorde en dålig prestation bakåt. Vi fick kritik av tränarna för att vi inte gjorde så som vi sagt innan. Det vände vi på till andra halvlek, där var det fler som bidrog med positiv energi.
”Barre”: ”Vi ska vinna den här bortamatchen”
Personligen var kantspringaren en av de mer framträdande LIF-spelarna i vinsten senast. Bashkim svarade för sex fullträffar och blev med det målbäst i hemmalägret, dessutom gjorde han segermålet.
– Jag brände en straff och det är inte bra, men annars är jag nöjd. Jag måste också lyfta Thomas (Matic) insats i vinsten, även om han missade något läge i tom kasse men det gäller ju att våga. Jag är väldigt nöjd med alla som klev fram och tog ansvar för att vi skulle vinna, kommenterar ”Barre”.
Vinsten över Tyresö till trots är LIF Lindesberg kvar i bottenskiktet av den Allsvenska tabellen. Laget står på sex poäng, lika många som Kungälv och bara en mindre än Torslanda på andra sidan kvalstrecket. Seger i söndagens bortamöte med Hallby lyfter därmed LIF upp på säker mark. Samtidigt har de brandgula ett tungt bortafacit – fem förluster på lika många matcher.
– Jaja, men det är dags att sätta stopp för det nu. Vi ska vinna den här bortamatchen, avslutar Bashkim Gashi.
Matchfakta:
Hallby-LIF Lindesberg i Allsvenskans 9:e omgång
17:00 Jönköpings Idrottshus
Senaste LIF-resultat:
27-26 vs Tyresö 4:e november
Nyheter i truppen:
LIF har den nyligen opererade Elias Andersson på skadelistan för en tid framöver. I övrigt har brandgult inte rapporterat om några förändringar i sin matchtrupp.
Sagt efter vinsten över Tyresö:
– Otroligt skönt! Samtidigt ska vi på hemmaplan kunna köra över de här tycker jag. Men vi gör det onödigt spännande. Det blir en bra lärdom för oss som lag att vända ett fyra bollar stort underläge, hämta upp till lika och gå om, summerade Bashkim ”Barre” Gashi.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.