Segern senast har gett LIF Lindesberg luft under vingarna – och nu vill laget lyfta i tabellen. Borta mot tabelltrean Hallby har LIF chansen att lämna sin negativ kvalplats, men då krävs en vinst.
LIF Lindesberg står redo att jaga bort sitt bortaspöke och vill följa upp förra söndagens skalp. Den tunga förlustraden på tre raka matcher fick då ett slut, sedan Tyresö besegrats i en riktig rysare. Stor matchhjälte blev Bashkim Gashi, som mindre än två minuter från slutet skickade avgörande 27-26 i nätmaskorna.
Vägen fram till tvåpoängaren var dock brokig för LIF. I en svajig första halvlek halkade brandgult efter med hela fyra bollar, men på andra sidan halvtidspausen lyckades laget äta sig ikapp. Avslutningen blev sedan ett drama där LIF till sist stod som vinnare med minsta möjliga marginal. Extra skönt då Bergslagsgänget haft en höst kantad av just knappa förluster.
– Det satt väldigt hårt åt, men vi fick med oss poängen, slår ”Barre” fast och berättar om vad som sades i halvtidsvilan mot Tyresö;
– I första handlade det om att vi gjorde en dålig prestation bakåt. Vi fick kritik av tränarna för att vi inte gjorde så som vi sagt innan. Det vände vi på till andra halvlek, där var det fler som bidrog med positiv energi.
”Barre”: ”Vi ska vinna den här bortamatchen”
Personligen var kantspringaren en av de mer framträdande LIF-spelarna i vinsten senast. Bashkim svarade för sex fullträffar och blev med det målbäst i hemmalägret, dessutom gjorde han segermålet.
– Jag brände en straff och det är inte bra, men annars är jag nöjd. Jag måste också lyfta Thomas (Matic) insats i vinsten, även om han missade något läge i tom kasse men det gäller ju att våga. Jag är väldigt nöjd med alla som klev fram och tog ansvar för att vi skulle vinna, kommenterar ”Barre”.
Vinsten över Tyresö till trots är LIF Lindesberg kvar i bottenskiktet av den Allsvenska tabellen. Laget står på sex poäng, lika många som Kungälv och bara en mindre än Torslanda på andra sidan kvalstrecket. Seger i söndagens bortamöte med Hallby lyfter därmed LIF upp på säker mark. Samtidigt har de brandgula ett tungt bortafacit – fem förluster på lika många matcher.
– Jaja, men det är dags att sätta stopp för det nu. Vi ska vinna den här bortamatchen, avslutar Bashkim Gashi.
Matchfakta:
Hallby-LIF Lindesberg i Allsvenskans 9:e omgång
17:00 Jönköpings Idrottshus
Senaste LIF-resultat:
27-26 vs Tyresö 4:e november
Nyheter i truppen:
LIF har den nyligen opererade Elias Andersson på skadelistan för en tid framöver. I övrigt har brandgult inte rapporterat om några förändringar i sin matchtrupp.
Sagt efter vinsten över Tyresö:
– Otroligt skönt! Samtidigt ska vi på hemmaplan kunna köra över de här tycker jag. Men vi gör det onödigt spännande. Det blir en bra lärdom för oss som lag att vända ett fyra bollar stort underläge, hämta upp till lika och gå om, summerade Bashkim ”Barre” Gashi.
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.