Kampen för överlevnad i Allsvenskan börjar att gå in i sin slutfas och LIF Lindesberg rullar söderut. I Ystad Arena ställs brandgult mot serieledande IFK Ystad, en tuff bortamatch där LIF söker ett stopp på den negativa trenden.
Tre matcher i följd – det är så långt som LIF Lindesbergs förlustrad nu sträcker sig. Bergslagsgänget öppnade 2018 med dubbla förluster innan laget sprattlade till med tre raka vinster och fick upp hoppet om positivt kvalspel. Nu har dock det hoppet släckts och istället förbytts mot en kamp i bottenstriden.
Förra helgen kom också en tuff smäll, när LIF överraskande föll borta mot nästjumbon Country via 27-29 i en mycket slätstruken insats. Brandgult hade framförallt stora problem i sitt offensiva spel och när laget lämnade efter den första halvleken hade man endast skickat åtta bollar i nät.
– Vi pratade om att vi var tvungna att göra något och vi gick in med ett annat ”go” i andra halvlek. Vi hämtade ändå upp, men tyvärr räckte det inte hela vägen. Det är tråkigt, för hade vi haft samma spel i första som i andra hade vi vunnit den matchen, summerar Jesper ”Nisse” Nilsson besviket den oväntade förlusten.
Ska samla kraft: ”Vi måste rannsaka oss själva”
– I andra halvlek hade vi ett ganska bra spel och höll koll på dem bakåt. Sen är det små detaljer som avgör, vi är inte skärpta när vi ska gå upp till lika. Vi har tre chanser till det, men sätter inte bollarna och då kan de gå ifrån till två istället. Där rann matchen iväg som jag ser det, fortsätter Jesper som nu har en ny match att blicka fram emot.
För denna lördag går LIF Lindesberg in till sin 23:e match för säsongen, något laget gör i Ystad Arena. Motståndet är serieledande IFK Ystad, ett lag som LIF pressade rejält i höstens möte och även snodde poäng av. Det kommer att behövas idag igen, för med fyra matcher kvar håller sig brandgult ovanför negativt kvalspel tack vare målskillnad. Formen pekar nedåt och LIF vill nu studsa tillbaka.
– Som jag sagt tidigare; vi måste rannsaka oss själva. Det krävs att vi gör de här fyra sista matcherna till hundra procent, ända från minut ett till 60. Gör vi det är vi ett bra lag som är svåra att slå, poängterar ”Nisse”.
Matchfakta:
IFK Ystad-LIF Lindesberg, Allsvenskans 23:e omgång
15:00 Ystad Arena
Senaste LIF-resultat:
27-29 vs Country, 24:e februari
Nyheter i truppen:
LIF kom senast till spel utan nyttiga högernian Jesper Jakobsson. En som däremot spelade var Gustaf Ekström, som haft besvär av och till sedan en lång tid tillbaka. På tränarbänken har Richard ”Solis” Nelson-Eriksson tagit över ansvaret från Erik Axelsson, som lämnat LIF av personliga skäl.
Sagt om förlusten senast:
– Varje match är unik i den här serien och det är väldigt lurigt. Du kan inte titta på tabellen och tro att det bara är att åka dit och plocka enkla poäng, för jobbet måste göras och det gjorde vi inte idag, kommenterade Jesper Nilsson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.