Ett par raka poängmatcher förvandlades till förlust senast och LIF Lindesberg är nu redo att resa sig på nytt. På lördagen rullar laget västerut för bortamatch mot en av ligans nykomlingar – Kungälv med avkast 15.00.
En dramatisk oavgjord match, följd av säsongens första seger och sedan tillbaka på förlorarbanan igen. LIF Lindesberg har blandat och gett den senaste tiden och förra helgen gick laget poänglösa från hemmaborgen.
Tränaren Erik Axelssons debut på den brandgula bänken blev en tuff resa, även om LIF målmässigt låg med i matchupptakten mot Amo. Under den första halvlekens slutdel ryckte gästerna ifrån och efter paus punkterades matchen ganska tidigt. LIF föll till slut med 28-32, men allt var inte elände bara för det.
– Vi tacklar dem bra och kommer många gånger. Dock får vi för dåligt betalt av det i kontringsspelet. Det är för få som bidrar framåt, vi har exempelvis ett utspel på hela matchen och det är inte okej. Det finns en del att arbeta på, analyserade Axelsson efter matchen.
Vill se ett mer varierande målskytte
Nu väntar nästa uppgift för LIF, som är kvar under det negativa kvalstrecket i den Allsvenska tabellen. På nio matcher har laget ändå fått med sig poäng vid fyra tillfällen.
Avståndet till högre tabellplaceringar är inte stort och förhoppningen är att brandgult ska avancera redan på lördagen. För då väntar bortaresa till Bohuslän, där nykomlingen Kungälv ställer upp för motstånd. Tabellfyran har öppnat serien mycket piggt och LIF vet vilken typ av insats som krävs.
– Det är bara att ta med sig det som var gott och prata om vad vi tycker att vi behöver förändra. Blicka framåt helt enkelt och fortsätta på den inslagna vägen, med lite tätare försvar. Sen måste vi titta på anfallsspelet, hur vi kan bli fler som bidrar, har Erik Axelsson förklarat.
Matchfakta:
Kungälv-LIF Lindesberg, Allsvenskans tionde omgång
15.00 Mimershallen
Senaste LIF-resultat:
28-32 vs Amo 12:e november
Nyheter i truppen:
Trots tränarskiftet har LIF Lindesberg mönstrat exakt samma manskap i sina två senaste matcher. Laget har fått gå relativt skadefria över hösten, inga nya skavanker har rapporterats under pågående vecka.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
I lördags genomfördes katatävlingen Nordic Kata Open Tournament i skånska Skurup, med deltagare från både Norden och andra delar av Europa. Nytt för detta år var att även personer med funktionsnedsättning kunde vara med och tävla, vilket lockade den lokala judotalangen Amanda Orrbo och hennes tävlingspartner Elin Kämpe. Resultatet blev ett välförtjänt silver för duon, som endast besegrades av ett isländskt par.