Ett par raka poängmatcher förvandlades till förlust senast och LIF Lindesberg är nu redo att resa sig på nytt. På lördagen rullar laget västerut för bortamatch mot en av ligans nykomlingar – Kungälv med avkast 15.00.
En dramatisk oavgjord match, följd av säsongens första seger och sedan tillbaka på förlorarbanan igen. LIF Lindesberg har blandat och gett den senaste tiden och förra helgen gick laget poänglösa från hemmaborgen.
Tränaren Erik Axelssons debut på den brandgula bänken blev en tuff resa, även om LIF målmässigt låg med i matchupptakten mot Amo. Under den första halvlekens slutdel ryckte gästerna ifrån och efter paus punkterades matchen ganska tidigt. LIF föll till slut med 28-32, men allt var inte elände bara för det.
– Vi tacklar dem bra och kommer många gånger. Dock får vi för dåligt betalt av det i kontringsspelet. Det är för få som bidrar framåt, vi har exempelvis ett utspel på hela matchen och det är inte okej. Det finns en del att arbeta på, analyserade Axelsson efter matchen.
Vill se ett mer varierande målskytte
Nu väntar nästa uppgift för LIF, som är kvar under det negativa kvalstrecket i den Allsvenska tabellen. På nio matcher har laget ändå fått med sig poäng vid fyra tillfällen.
Avståndet till högre tabellplaceringar är inte stort och förhoppningen är att brandgult ska avancera redan på lördagen. För då väntar bortaresa till Bohuslän, där nykomlingen Kungälv ställer upp för motstånd. Tabellfyran har öppnat serien mycket piggt och LIF vet vilken typ av insats som krävs.
– Det är bara att ta med sig det som var gott och prata om vad vi tycker att vi behöver förändra. Blicka framåt helt enkelt och fortsätta på den inslagna vägen, med lite tätare försvar. Sen måste vi titta på anfallsspelet, hur vi kan bli fler som bidrar, har Erik Axelsson förklarat.
Matchfakta:
Kungälv-LIF Lindesberg, Allsvenskans tionde omgång
15.00 Mimershallen
Senaste LIF-resultat:
28-32 vs Amo 12:e november
Nyheter i truppen:
Trots tränarskiftet har LIF Lindesberg mönstrat exakt samma manskap i sina två senaste matcher. Laget har fått gå relativt skadefria över hösten, inga nya skavanker har rapporterats under pågående vecka.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.