Fjärde raka hemmasegern – det är vad LIF Lindesberg tar sikte mot denna tisdagskväll. Stärkta säsongens första bortapoäng senast mot Hallby gör sig nu LIF redo för Anderstorp och vad som kan bli ett ryck över kvalstrecket.
Det drar ihop sig till handboll i Bergslagen igen. Efter bortamatchen senast tar LIF Lindesberg nu Allsvenskan tillbaka till Arenan för att ställas mot Anderstorp i en mycket viktig match. Inför det viktiga mötet skiljer tre poäng och en placering i tabellen, där LIF är elva och smålänningarna skuggar som tolva.
– Det är ett ganska storvuxet lag. De har en bra förstauppställning som de går ganska hårt på, säger Albin Järlstam inför hemmafighten och fortsätter;
– Anderstorp är en nykomling som kommer att kriga för alla poäng som de kan få. Det kommer att bli en tuff hemmamatch.
Seger skulle innebära ett lyft i tabellen
Denna nykomling har så här långt samlat på sig två vinster och fyra poäng. Det ger Anderstorp en plats under negativt kvalstreck, där även LIF Lindesberg placerar sig. Brandgult har stått för en svajig höst som blandat i resultat, men på hemmamark har laget varit svåra att rubba.
Faktum är att på sina tre spelade hemmamatcher har LIF besegrat i tur och ordning Skånela, Kungälv och Tyresö. Den fina segerraden i Arenan hoppas laget nu förlänga. Samtidigt har bortaspelet varit en tyngre läsning, men även där kom ett viktigt trendbrott senast. LIF tog då säsongens första bortapoäng efter att ha löst ett kryss (27-27) mot tabelltvåan Hallby föregående helg.
– Visst de kvitterade med bara fem-sex sekunder kvar och det är surt. Men som tidigare sagt kan det i slutändan vara en bra poäng. Hallby är ett väldigt bra och vi mötte dem på bortaplan, då är en poäng starkt av oss, menar Albin Järlstam.
Seger ikväll över Anderstorp lyfter LIF Lindesberg till en plats över kvalstrecket. Mötet med Anderstorp spelas parallellt med Aranäs-Varberg och kvartetten fullbordar Allsvenskans tionde omgång.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Anderstorp i Allsvenskans 10:e omgång
19:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
27-27 vs Hallby 11:e november
Nyheter i truppen:
LIF har inte rapporterat om några förändringar i sin matchtrupp. Borta mot Hallby senast endast Elias Andersson, som går med en skadad tumme.
Sagt efter krysset senast:
– Stora delar av matchen tycker jag att vi spelar ett bra anfallsspel. Vi kommer hela tiden till lägen, men om vi är dåliga i avsluten eller om keepern gör bra räddningar är svårt att säga. Thomas (Matic) gör det riktigt bra för oss också, han gjorde några riktiga monsterräddningar, kommenterade Albin Järlstam.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.