Fjärde raka hemmasegern – det är vad LIF Lindesberg tar sikte mot denna tisdagskväll. Stärkta säsongens första bortapoäng senast mot Hallby gör sig nu LIF redo för Anderstorp och vad som kan bli ett ryck över kvalstrecket.
Det drar ihop sig till handboll i Bergslagen igen. Efter bortamatchen senast tar LIF Lindesberg nu Allsvenskan tillbaka till Arenan för att ställas mot Anderstorp i en mycket viktig match. Inför det viktiga mötet skiljer tre poäng och en placering i tabellen, där LIF är elva och smålänningarna skuggar som tolva.
– Det är ett ganska storvuxet lag. De har en bra förstauppställning som de går ganska hårt på, säger Albin Järlstam inför hemmafighten och fortsätter;
– Anderstorp är en nykomling som kommer att kriga för alla poäng som de kan få. Det kommer att bli en tuff hemmamatch.
Seger skulle innebära ett lyft i tabellen
Denna nykomling har så här långt samlat på sig två vinster och fyra poäng. Det ger Anderstorp en plats under negativt kvalstreck, där även LIF Lindesberg placerar sig. Brandgult har stått för en svajig höst som blandat i resultat, men på hemmamark har laget varit svåra att rubba.
Faktum är att på sina tre spelade hemmamatcher har LIF besegrat i tur och ordning Skånela, Kungälv och Tyresö. Den fina segerraden i Arenan hoppas laget nu förlänga. Samtidigt har bortaspelet varit en tyngre läsning, men även där kom ett viktigt trendbrott senast. LIF tog då säsongens första bortapoäng efter att ha löst ett kryss (27-27) mot tabelltvåan Hallby föregående helg.
– Visst de kvitterade med bara fem-sex sekunder kvar och det är surt. Men som tidigare sagt kan det i slutändan vara en bra poäng. Hallby är ett väldigt bra och vi mötte dem på bortaplan, då är en poäng starkt av oss, menar Albin Järlstam.
Seger ikväll över Anderstorp lyfter LIF Lindesberg till en plats över kvalstrecket. Mötet med Anderstorp spelas parallellt med Aranäs-Varberg och kvartetten fullbordar Allsvenskans tionde omgång.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Anderstorp i Allsvenskans 10:e omgång
19:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
27-27 vs Hallby 11:e november
Nyheter i truppen:
LIF har inte rapporterat om några förändringar i sin matchtrupp. Borta mot Hallby senast endast Elias Andersson, som går med en skadad tumme.
Sagt efter krysset senast:
– Stora delar av matchen tycker jag att vi spelar ett bra anfallsspel. Vi kommer hela tiden till lägen, men om vi är dåliga i avsluten eller om keepern gör bra räddningar är svårt att säga. Thomas (Matic) gör det riktigt bra för oss också, han gjorde några riktiga monsterräddningar, kommenterade Albin Järlstam.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.