Efter två dramatiska slutsekundskryss går LIF Lindesberg idag för att säkra säsongens första vinst. Poänglösa Country gästar Arenan, en match som innebär återkomsten för Karl Zetterlund.
Efter fyra spelade matcher står LIF Lindesberg ännu utan seger i Allsvenskan. Bergslagsgänget har däremot växlat upp sina prestationer rejält, närmast med två oavgjorda matcher mot Skånela och seriefavoriten IFK Ystad. De dubbla kryssen har inte bara gett LIF två poäng, de visar också att det nya lagbygget börjar hitta rätt.
– Jag tycker att vi har mött lag som haft en högre och högre kvalitet. Och vi har själva presterat allt bättre. Det känns verkligen som att vi har en utvecklingskurva som pekar, inte brant, men uppåt, förklarar LIF-tränaren Tobias Pettersson och fortsätter.
– Det är skönt att kunna ha den känslan. Sen får man hoppas att det leder till två poäng i matcherna längre fram. Men det kommer det att göra om vi orkar jobba vidare.
Två starka insatser: ”Vi spelar med en annan energi”
Idag spelar LIF Lindesberg hemma i Arenan mot Country, vilket blir lagets andra raka hemmafight. Förra söndagen bjöds publiken i Arenan på ett riktigt drama där brandgult hämtade upp tremålsunderläge i slutminuterna. Laget hade innan dess haft ledningen mot Ystad, tappade sedan greppet och räddade slutligen poäng via en sen kvittering av Christoffer Thor. Upphämtningen har stärkt gruppen.
– Det som jag tycker har blivit en stor förändring är att vi spelar med en annan energi. Vi har haft både Skånela och Ystad där vi tappat ledning och hamnar i underläge, men ändå lyckats vända tillbaka. Där var vi inte för ett år sedan, då hade vi förlorat de här två matcherna. Vi har en starkare moral, resonerar tränare Pettersson.
Kvällens möte med Country innebär en återkomst till Arenan för Karl Zetterlund. Niometersspelaren lämnade LIF för Skövdeklubben i somras, men är nu tillbaka på gammal mark. Country är uppflyttade till Allsvenskan till den här säsongen och står utan poäng, samtidigt som LIF Lindesberg jagar en vinst.
– Det blir nog en annan typ av match än det var mot Ystad. Men är vi inte på tårna kommer vi att åka dit, avslutar Pettersson.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Country, Allsvenskans femte omgång
19.00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
32-32 vs IFK Ystad, 8:e oktober
Nyheter i truppen:
Samtliga spelare finns tillgängliga i LIF-lägret. Senast placerades Freddy Lindblad utanför matchtruppen, med Elias Andersson som ersättare.
Sagt om motståndet:
– Vi mötte dem i en träningsmatch i augusti och förlorade med ett par bollar. Även om de är poänglösa och nykomlingar är det verkligen inget skitlag. Jag får hoppas att vi kan hälsa Karl Zetterlund tillbaka utan att ge honom en seger, LIF-tränaren Pettersson.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.