Två lag med fina formkurvor – LIF Lindesberg och Rimbo HK går en intressant duell den här eftermiddagen. De båda lagen har chans att rycka ifrån bottenstrecken och Bashkim Gashi snackar upp LIF:s hemmafight.
Fighten om placeringarna i Allsvenskan fortsätter att hårdna. LIF Lindesberg slår sig in som nia med 17 poäng, precis före Rimbo HK med samma antal poäng men bättre målskillnad. Och just Rimbo är dagens motståndare när LIF kliver ut hemma i Arenan för att försöka spela hem två nya poäng. Gästerna är inne i en hysterisk form, bäst personifierad av Ken Tollbring som gjort 28 (!) mål på sina två senaste matcher.
– Vi vann ju borta mot dem och är också i bra form. Så Rimbo är inte omöjliga. Jag tror att det blir en bra match, vi har skärpt till oss i spelet. Vi är bra och Rimbo är bra, men vi är något bättre, menar Bashkim Gashi som ger sin syn på motståndet;
– De har egentligen inte ändrat någonting, men en av bröderna Tollbring har ju gjort 28 mål nu på två matcher. Det får vi se upp med, det gäller att få stopp på honom.
”Barre”: ”För att vinna matcher måste man vara ful”
Precis som kantspringaren är inne på har LIF en uppåtgående formkurva. Efter att ha inlett det nya året med två raka förluster har brandgult studsat tillbaka rejält, det genom segrar över Hallby och Amo. Framgångsreceptet där har varit försvarsspelet och LIF har på sina två vinstmatcher släppt till 22 respektive 24 mål. Från att ha varit ett lag som läckt stänger man nu till bakåt, förklaringen till det?
– Skillnaden har varit att vi nu inser själva att vi inte bara kan finlira. Vi har insett det sent, men bättre sent än aldrig. Vi måste grisa ner oss. Det ser kanske inte vackert ut, men för att vinna matcher måsta man vara ful, resonerar ”Barre” och fortsätter;
– Vi är ett topplag om du frågar mig, men vi har inte fått till det bakåt alls. Nu har vi fått det och hittat ett vinnande koncept. Vi är inte överdrivet taktiska, men arbetar riktigt hårt för varandra.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Rimbo HK, Allsvenskans 19:e omgång
17:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
33-24 vs Amo 28:e januari
Nyheter i truppen:
Det har varit närmast skadefritt i LIF Lindesberg den senaste tiden. De enda orosmolnen har varit runt Gustaf Ekström (hjärnskakning) och Axel Rämhed (stukad fot). Mittnian Ekström spelade senast mot Amo, men det är mer osäkert kring unge Rämheds status.
Sagt om nycklarna i matchen:
– Att vara iskall mot dem här killarna. Rimbo spelar en tråkig handboll och det är deras stil. De kommer att spela sakta men väldigt taktiskt, sen kommer det att kretsa kring två stycken spelare. Vi måste hålla oss coola och låta bollen göra jobbet, då kommer målen förr eller senare, förklarar Bashkim Gashi.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom den första perioden så lyckades Falu IF att smyga sig tillbaka i matchen, men hade inte mycket att ge när säsongspremiären skulle avgöras.
– Vi har nog mycket att lära oss av den här matchen, säger Lindlövens återkommande Jesper Broeng.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.