FOTO: Fredrik Stenfelt

Matchguide: LIF-RP Linköping

Avgörandets stund är här för LIF Lindesberg. Hela säsongen ställs på sin spets när brandgult avslutar serien hemma i Arenan mot RP Linköping. Kvalspel hotar nedåt och seger krävs – detta i vad som kan kallas för LIF:s egen dagen D.

Annons

– Ja, det kan man kalla det för. Det är en oerhört viktig match ur flera perspektiv. Skulle vi gå tvingas gå till kval vill vi ha med oss en seger. Klarar vi oss samtidigt kvar idag är det riktigt bra, då skulle man nästan säga att hela säsongen räddas upp på en kväll, säger Richard ”Solis” Nelson-Eriksson.

LIF-tränaren, den tredje för denna säsong, har under de senaste dagarna samlat sin grupp spelare för vad som blir Allsvenskans sista uppgift. Seriespelet ska avslutas mot RP Linköping och slutomgången är garanterad att bli en riktig nagelbitare. På förhand placerar sig LIF som elva med 21 poäng, samma antal som tolvan Tyresö och två poäng bakom Rimbo och Amo ovanför kvalstrecket.

Seger krävs alltså om LIF ska ha chans att säkra sitt Allsvenska kontrakt. Sett till målskillnaden talar den för brandgult, som har +22 att jämföra med exempelvis Rimbos -17. Just målkolumnen bättrades på ytterligare förra fredagen, när LIF spelade hem en fullständigt nödvändig seger borta mot Torslanda. Bergslagsgänget punkterade tidigt matchen och sprang loss till slutsiffrorna 39-23.

– Det var en måstematch där med, så ikväll blir vår andra måstematch på mindre än en vecka. Jag tror att vi alla har med oss känslan av att ha klarat av en uppgift. Det viktigaste för oss nu mot RP är att vi har ett riktigt bra försvarsspel och kontrar in enkla bollar, förklarar ”Solis”.

Målvaktsveteranen: ”Spelat många avgörande matcher med LIF”

I Allsvenskans slutomgång ställs alltså LIF Lindesberg mot RP Linköping, samma motstånd som man öppnade säsongen mot. Då blev det en knapp men tung förlust på bortaplan och från den punkten har laget fått slita ont. Vinsten över Torslanda senast var ett viktigt trendbrott efter fem raka förluster. Ett av de mest rutinerade LIF-namnen är målvakten Sébastien Ehnevid, som nu ska spela en av sina viktigaste matcher i den brandgula tröjan.

– Jag har spelat många avgörande matcher med LIF. Det har varit kvalspel för att hänga kvar i Elitserien och kvalmatcher för att ta sig tillbaka dit, förklarar ”Sebban” och utvecklar;

– Dessutom är det inget som säger att vi är garanterade att hänga kvar bara för att vi vinner. Så på det sättet är den här matchen inget unikt, utan man får ta den för vad just den är, Men det är klart att det blir en fantastiskt viktig match ikväll.

Spelmässigt väntar sig tränare ”Solis” ett RP som spelar disciplinerat och som inte lär ge bort bollen alltför enkelt. Östgötarna ligger i något av ett ingemansland mellan de båda kvalstrecken, men spelar för att behålla sin sjätteplats. För LIF Lindesberg står klubbens Allsvenskan existens på spel. LIF är ett av fyra lag inblandade i streckdramat, men kommer inte att följa utvecklingen i övriga matcher.

– Inget alls, varken jag eller de andra ledarna. Men det kommer garanterat finnas folk i Arenan som kommer att ha rapporter efter matchens slut. Först och främst måste vi vinna vår match oavsett. Vi inser också att om vi vinner har vi en bra chans att rädda oss kvar, avslutar ”Solis”.

Matchfakta:
LIF Lindesberg-RP Linköping, Allsvenskans 26:e omgång
19:00 Lindesberg Arena

Senaste LIF-resultat:
39-23 vs Torslanda 16:e mars

Nyheter i truppen:
Osäkerheten är stor kring Jesper Nilssons medverkan i matchen. LIF:s distansskytt på nio meter har gått sjuk sedan vinsten förra helgen och det lutar åt att ”Nisse” missar avgörandet. Ny in i truppen blir i så fall junioren Erik Westlöf, men annars ska det inte göras några ändringar hos LIF. Laget saknar sedan tidigare Jesper Jakobsson på den andra niometerskanten.

Sagt om motståndet:
– Nu är RP ett mer strukturerat lag än Torslanda. Torslanda spelar mer på sin individuella skicklighet och teknik, medan RP är mer organiserade. Jag är övertygad om att det blir en tuff match, förklarar LIF-målvakten ”Sebban” Ehnevid.

Publicerad 21 mars 2018 klockan 13:00


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Svenska Futsalligan gjorde sitt första besök någonsin till Lindesberg under lördagen. Fjolårssäsongens slutspelstvåa, Svärtinge, gick segrande ur striden mot IFK Lindesberg. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Jätteförlust i historiska hemmapremiären: ”Surt”

Det blev en repris från damernas serieinledande bortamatch när Lindesbergs första futsalmatch i den högsta ligan skulle spelas under lördagen. Svärtinge är ett väletablerat lag inom Svenska Futsalligan och gav också en kross i Lindesberg Arena. Mot slutet av den historiska hemmamatchen så blev det två snabba hemmamål innan slutsignalen ljöd och slutresultatet 9-2 blev fastställt.
– Vi vet att det kommer att bli tufft men vi är ödmjuka inför uppgiften, säger Emelie Alfredsson.

7 november 2026 klockan 16:24 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Det blev ett högt vrål av Sara Gunnarsson när hon låste vårens kvalmatch mot Bäckby United. På lördag gör IFK Lindesberg sin första hemmamatch inom futsalens högsta liga. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Historisk hemmapremiär inom futsalens högsta liga: ”Stort”

På lördag spelas en historisk match i Lindesberg Arena. För första gången någonsin så spelas en match inom Svenska Futsalligan, den högsta ligan inom futsal, i Lindesberg. Samtidigt är det även stort för IFK Lindesberg som även föreningen gör debut inom en högsta liga.
– Det är ju det här som man vill uppnå oavsett vilken sport som man utövar, säger Martin Eriksson.

6 november 2026 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bä...

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det blev ett kramkalas på hemmaisen efter att Carl Johan Sälle blev säsongens första målgörare inom HockeyEttan i Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.

2 oktober 2026 klockan 23:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller...
30 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick ...
25 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på ...
21 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-04-27

2026-04-18

2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-11-08 17:50