Smällen mot OV Helsingborg har lagt sig och nu går LIF Lindesberg för säsongens första poäng. I sin hemmapremiär ställs brandgult mot den ständiga antagonisten Skånela – ett hett möte med avkast 17:00 i Arenan.
Det blev ingen vidare start på den Allsvenska säsongen för LIF Lindesberg. Förra helgens premiär borta mot OV Helsingborg slutade istället i förlust med kännbara 22-38. Nederlag med 16 bollars marginal alltså, det trots att LIF öppnade matchen bra och höll jämna steg under den inledande kvarten. Därifrån gick dock det mesta emot de brandgula.
– En jättebra start spelmässigt skulle jag säga. Vi kontrade väldigt mycket i tio minuter och fick full utdelning, sen hände det något och vi gjorde ett spelmål sista 18-19 minuterna i första, summerar Albin Järlstam i en intervju med LIF Lindesbergs hemsida och utvecklar;
– Kollektivet slutade fungera och vi började spela individuellt. Då var de alldeles för bra helt enkelt. Det rann iväg, för de kontrade för mycket på oss.
Försvarsspelet blir en stor nyckel
Nu har LIF haft över en vecka på sig att slicka såren och ladda om. På söndagen väntar också nästa uppgift, denna gång på hemmamark och mot ett motstånd som man är välbekanta med. Skånela.
Märstaklubben har precis som LIF Lindesberg huserat i Allsvenskan i många års tid och duon har en stark historia av heta fighter. Nu väntar alltså nästa duell, där LIF dessutom spelar sin hemmapremiär för säsongen och jagar poäng. Samtidigt som brandgult föll tungt förra helgen vann Skånela knappt över VästeråsIrsta. LIF siktar på att snabbt studsa tillbaka och mittnian Albin Järlstam pekar ut vad som blir viktigast för att lyckas.
– Att få till försvarsspelet, som vi inte fick mot Helsingborg. Sen hålla ett lugn och ett kollektiv i anfallsspelet för att inte åka på en massa kontringar. Då vinner vi.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Skånela i Allsvenskans 2:a omgång
17:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
22-38 vs OV Helsingborg 14:e september
Nyheter i truppen:
LIF mönstrade en närmast komplett matchtrupp i premiärmötet med OV. Nyckelspelare som Fatlum Ahmeti, Jesper Nilsson och lagkapten Jesper Jakobsson fanns alla med. En som däremot inte spelade i Helsingborg var Elias Andersson.
Sagt om motståndet:
– Jag har sett matchen mot VästeråsIrsta, som de flesta i laget. Det är samma gamla vanliga Skånela, fast de bytt ut lite spelare och tränare. De spelar tufft försvarsspel och kontrar mycket, förklarar Albin Järlstam.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.