LIF Lindesberg laddar för ett trendbrott. Efter tre raka bortamatcher med lika många förluster vänder laget idag hem till Arenan. Ett viktigt streckmöte med Tyresö väntar, en match där LIF kan sätta punkt för formsvackan.
Det blåser snåla vindar just nu kring LIF Lindesberg, men det är samtidigt i motvind som draken lyfter. De brandgula kliver idag ut i hemmaborgen med tre raka förluster i bagaget. Den senaste kom i tisdags, då RP Linköping vägde tyngst i en rysare som slutade 25-27. Resultatet innebar en fortsättning på LIF:s svaga bortaspel och laget är medvetna om sina problem.
– Vi har förlorat fem av fem borta. Det är svårt att säga emot de siffrorna, konstaterar Axel Magnusson.
Nu är det hemmaplan och Lindesberg Arena som gäller för LIF, som ställs mot Tyresö. Två poäng skiljer lagen åt i tabellen, där motståndet placerar sig som nästjumbo under nedflyttningsstrecket. LIF Lindesberg å sin sida håller sig precis på kvalplats. Laget är som bekant inne i en mentalt tung period kantad av knappa förluster.
– Vi har spelat tre matcher borta och förlorat alla, det är jobbigt. Men det kommer. Killarnas självförtroende är nere just nu, och vi måste jobba på att få upp det, resonerar tränaren Ivica Zubac och fortsätter;
– Vi har fem-sex nya spelare också och är ett ungt lag. Därför måste vi jobba vidare och tro på det som vi gör.
Magnusson: ”Ett gött gäng, men inte kul att torska matcher”
En av de nya spelare som kommit in till säsongen är Axel Magnusson. Den kraftfulle niometerspjäsen har fått ett stort förtroende och en nyckelroll, med mycket speltid. Det har unge Magnusson tagit väl tillvara på.
– Det har gått helt okej. Det är kul att ta ansvar och spela mycket, sen kan jag så klart inte vara nöjda med våra resultat. Men det känns som att vi hittar rätt mer och mer, vi lär känna varandra, förklarar Axel som trivs i LIF.
– Det är gött gäng! Det är kul att vara med, även om det inte är kul att torska matcher.
Just förlusterna har varit många så här långt in på seriespelet. Med fem nederlag och endast två vinster på resultatraden är LIF Lindesberg i stort behov av ett trendbrott. Läge för att lyckas med just det idag mot Tyresö.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Tyresö i Allsvenskans 8:e omgång
17:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
25-27 vs RP Linköping 30:e oktober
Nyheter i truppen:
Jesper Nilsson åkte på en smäll mot höfttrakterna i bortamötet med RP, men spelade vidare utan besvär. I övrigt mönstrade LIF komplett lag senast och brandgult har inga nya avbräck. Sedan tidigare är endast Elias Andersson borta med en skadad tumme.
Sagt inför matchen:
– Jag vill att det ska helt annorlunda ut mot i tisdags. Jag vet hur jag vill att det ska se ut, men det avslöjar jag inte här haha, skrattar LIF-tränaren Ivica Zubac.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.