LIF Lindesberg står rustat för kamp, poängstrid och framförallt revansch. Hemma i Arenan ska brandgult snabbt studsa tillbaka på vinnarspåret när tabelltvåan Varberg gästar i en riktig kvalitetsmatch.
Efter en fin segerrad på tre raka matcher tog det förra helgen stopp för LIF Lindesberg. Det tuffa bortamötet med Önnered slutade i en knapp men, som tränaren Erik Axelsson konstaterade, hedersam förlust via 31-33. Matchen stod länge och vägde, innan Önnered under de avslutande tio minuterna drog ifrån. Framförallt var det på en punkt som LIF lände att laget inte räckte till.
– Återigen är vi tillbaka vid punkten där vi inte får ihop försvar- och målvaktsspelet. Vi tacklar för dåligt, vi tar för lite frikast och är inte tillräckligt desperata. Vi tar inte kroppskontakten och då vinner man inte en bortamatch, analyserade tränare Axelsson.
Föll med fyra bollar i höstas
Idag har LIF ändå chansen att snabbt hitta tillbaka till det vinnande spåret. Med Arenan som spelplats tar laget emot Varberg, ytterligare ett toppmotstånd på det tunga spelschema som brandgult just nu går igenom.
När duon möttes under hösten var det hallänningarna som gick segrande via 28-32, en förlust som kom i en tung period för LIF. Sedan dess har dock Bergslagsgänget växlat upp och klättrat i tabellen, även om nederlaget senast innebär att det nedre kvalstrecket återigen hotar. Endast två poäng skiljer nedåt samtidigt som steget till positivt kval inte är större än fyra poäng stort.
– Framförallt handlar det om att undvika det undre kvalet, men med en jädra tur finns möjligheten till positivt kval. Det roligaste för mig som tränare är att vi spelar matcher som betyder jävligt mycket. Det är ingen transportsträcka, det är nu det gäller, har Axelsson förklarat.
Matchfakta:
LIF Lindesberg-Varberg, Allsvenskans 21:a omgång
16:00 Lindesberg Arena
Senaste LIF-resultat:
31-33 vs Önnered 10:e februari
Nyheter i truppen:
Tränare Axelsson mönstrade närmast full trupp senast mot Önnered. Axel Rämhed stod över spel då. Kantspringaren har haft bekymmer med en stukad fot en tid, men i övrigt har LIF gått skadefria.
Sagt om motståndet:
– Varberg är ett riktigt bra lag. Generellt sett har de bra spelare på flera av sina positioner. Det är ett brett lag, de hotar från alla positioner, har LIF-målvakten Niklas Jansson kommenterat.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.