Onsdagen innehåller ett laddat derby i Arenan, när Lindesberg Volley tar emot Degerfors. Linde har möjligheten att äta sig närmare topptrion i tabellen och har en klar seger närmast i bagaget.
Tre set – det var allt som Lindesberg Volley behövde för att sänka Svedala i lördags. Bortaresan hela vägen till Skåne visade sig vara väl värd mödan, då Bergslagstjejerna vände hem med tre poäng. Siffrorna landade vid klara 25-11, 25-18 och 26-24. Vinsten var ett skönt besked från Linde, som helgen innan hade slutat fyra på Grand Prix efter två mycket tunga nederlag.
– Speciellt kändes matchen där mot Örebro inte bra. Där mådde alla dåligt efteråt, så jag tror att många ville visa att vi faktiskt kan spela bättre, berättar Dalila-Lilly Topic och fortsätter:
– Vi hade inte amerikanskorna med mot Örebro, och brasilianskan hade lite ont i knäet. Men nu senast kändes det verkligen som att vi ville ta revansch. För spelet som vi hade mot Örebro var inte okej.
Känner sig på gång: ”Laget är i form”
Segern över Svedala gör att Linde placerar sig tio poäng bakom Engelholm, trea i tabellen med en match mer spelad. Det avståndet kan alltså minskas ikväll då Lindesberg spelar match på nytt. Hemma i Arenan går laget säsongens tredje duell med Degerfors. Nykomlingen och rivalen har redan besegrats två gånger, nu laddar Linde för att förlänga den fina trenden.
– Matchen senast kändes bra, vi spelade ihop oss snabbt. Det många som stack ut och det var skönt, säger Dalila-Lilly Topic som tycker att Linde har hittat formen inför kvällens hemmafight.
– Proffsen börjar att komma tillbaka i form, det blir en trygghet för alla på planen. Vi har ingen spelare som saknas just nu, det gör mycket för oss som inte har så många spelare att gå runt på som Hylte eller Engelholm. Då blir det jobbigt när någon går skadad. Som det ser ut nu är Denise tillbaka och laget är i form, det är kul.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Degerfors, Elitseriens 18:e omgång
19:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Svedala 20:e januari
Nyheter i truppen:
Det har inte rapporterats om några förändringar hos Linde, som senast kunde mönstra full trupp. Denise Belcher och Sarah Schmid gjorde båda comeback efter att ha vilats från den sista GP-matchen. Det ska dock mest ha rört sig om en säkerhetsåtgärd.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.