Onsdagen innehåller ett laddat derby i Arenan, när Lindesberg Volley tar emot Degerfors. Linde har möjligheten att äta sig närmare topptrion i tabellen och har en klar seger närmast i bagaget.
Tre set – det var allt som Lindesberg Volley behövde för att sänka Svedala i lördags. Bortaresan hela vägen till Skåne visade sig vara väl värd mödan, då Bergslagstjejerna vände hem med tre poäng. Siffrorna landade vid klara 25-11, 25-18 och 26-24. Vinsten var ett skönt besked från Linde, som helgen innan hade slutat fyra på Grand Prix efter två mycket tunga nederlag.
– Speciellt kändes matchen där mot Örebro inte bra. Där mådde alla dåligt efteråt, så jag tror att många ville visa att vi faktiskt kan spela bättre, berättar Dalila-Lilly Topic och fortsätter:
– Vi hade inte amerikanskorna med mot Örebro, och brasilianskan hade lite ont i knäet. Men nu senast kändes det verkligen som att vi ville ta revansch. För spelet som vi hade mot Örebro var inte okej.
Känner sig på gång: ”Laget är i form”
Segern över Svedala gör att Linde placerar sig tio poäng bakom Engelholm, trea i tabellen med en match mer spelad. Det avståndet kan alltså minskas ikväll då Lindesberg spelar match på nytt. Hemma i Arenan går laget säsongens tredje duell med Degerfors. Nykomlingen och rivalen har redan besegrats två gånger, nu laddar Linde för att förlänga den fina trenden.
– Matchen senast kändes bra, vi spelade ihop oss snabbt. Det många som stack ut och det var skönt, säger Dalila-Lilly Topic som tycker att Linde har hittat formen inför kvällens hemmafight.
– Proffsen börjar att komma tillbaka i form, det blir en trygghet för alla på planen. Vi har ingen spelare som saknas just nu, det gör mycket för oss som inte har så många spelare att gå runt på som Hylte eller Engelholm. Då blir det jobbigt när någon går skadad. Som det ser ut nu är Denise tillbaka och laget är i form, det är kul.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Degerfors, Elitseriens 18:e omgång
19:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Svedala 20:e januari
Nyheter i truppen:
Det har inte rapporterats om några förändringar hos Linde, som senast kunde mönstra full trupp. Denise Belcher och Sarah Schmid gjorde båda comeback efter att ha vilats från den sista GP-matchen. Det ska dock mest ha rört sig om en säkerhetsåtgärd.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.