En ny säsong tar sin början för Lindesberg Volley och med matchstart 16:00 inleds idag jakten på SM-guldet. Premiär hemma i Arenan väntar med Degerfors som motstånd, en premiär som tränaren Sebastien Bougeatre här talar upp.
I våras tog äventyret slut i semifinal mot Hylte/Halmstad. Nu ska Lindesberg Volley starta sin nya resa och laget gör det hemma i Arenan på lördagen med Elitseriepremiär mot Degerfors. Matchen blir startpunkten på den nya säsongen, dit Linde kliver in med ett till stora delar nytt lagbygge. Ett lagbygge som under den senaste månaden svetsats samman.
– Vi är inte helt redo enligt mig, vi har varit lite sega. Vilket också är normalt skulle jag säga, för vi har många spelare som kommit in i laget sent. Det är väldigt mycket arbete att göra och det tar tid. Men vi är tålmodiga, betonar tränaren Sebastien Bougeatre som även föregående säsong arbetade med ordet ”tålmodighet” som en nyckel.
– Vi vill vara redo som lag till slutspelet, för det är där som vi vill lyckas. Var vi landar i serien spelar mindre roll, det är i slutspelet som vi vara färdiga. Det är så som systemet med ligan ser ut. Hade det gällt att vara som bäst nu i serien hade jag varit mer oroad, men nu är det inte så.
Ska skapa en enhet: ”Hela laget är en kedja”
Belgaren gör sin andra raka säsong på Lindesbergs tränarbänk. Faktum är att Bougeatre innan sommaren tecknade ett nytt kontrakt utan slut, något som med andra ord lär hålla tränaren kvar i Bergslagen en lång tid framöver.
Närmast väntar alltså säsongsstart med en till hälften ny trupp, där flera av nyförvärven är unga och har en stor potential för framtiden. Utgångsläget är på många sätt samma som för ett år seden, men ändå inte.
– Jag känner att vi är ett steg före. Du kan se på de som var här förra säsongen att de skaffat sig erfarenhet och vet vad som krävs. Plus att tekniskt sett är de nya spelarna dessutom lite längre fram än de som kom in förra sommaren, menar Sebastien Bougeatre.
I lördagens premiär ställs Lindesberg Volley alltså mot Degerfors. Derby väntar i Arenan, där rivalerna gör upp med matchstart 16:00. Elitserien 2018-19 är här och tränare Bougeatre berättar vad fansen ska hålla extra utkik på under säsongsstarten.
– Alla elva spelare och coachen, som ofta står i fokus haha! Nej men allvarligt, för mig är hela det här laget en kedja. Jag brukar säga att när en spelare gör individuell skillnad är det tack vare att laget tillåter henne till det.
Matchen:
Lindesberg Volley-Degerfors i Elitseriens 1:a omgång
16:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
–
Nyheter i truppen:
Det har som vanligt varit stora förändringar i Lindesbergstruppen under sommaren, men hela fem spelare är kvar från fjolåret. Bland nyförvärven sticker de sena värvningarna av Visjna Juric och amerikanskan Hannah Troutman ut extra mycket. Exakt hur premiärtruppen ser ut återstår att se.
Sagt om motståndet:
– Vi spelade mot dem två gånger på försäsongen. Degerfors är på många sätt ett nytt lag, de har bara kvar några få spelare från förra året. De är mer balanserade i år tror jag, och med det menar jag att de hade ett par spelare som de litade på tidigare. Nu är kvaliteten i truppen jämnare, resonerar Lindetränaren Sebastien Bougeatre.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.