En ny säsong tar sin början för Lindesberg Volley och med matchstart 16:00 inleds idag jakten på SM-guldet. Premiär hemma i Arenan väntar med Degerfors som motstånd, en premiär som tränaren Sebastien Bougeatre här talar upp.
I våras tog äventyret slut i semifinal mot Hylte/Halmstad. Nu ska Lindesberg Volley starta sin nya resa och laget gör det hemma i Arenan på lördagen med Elitseriepremiär mot Degerfors. Matchen blir startpunkten på den nya säsongen, dit Linde kliver in med ett till stora delar nytt lagbygge. Ett lagbygge som under den senaste månaden svetsats samman.
– Vi är inte helt redo enligt mig, vi har varit lite sega. Vilket också är normalt skulle jag säga, för vi har många spelare som kommit in i laget sent. Det är väldigt mycket arbete att göra och det tar tid. Men vi är tålmodiga, betonar tränaren Sebastien Bougeatre som även föregående säsong arbetade med ordet ”tålmodighet” som en nyckel.
– Vi vill vara redo som lag till slutspelet, för det är där som vi vill lyckas. Var vi landar i serien spelar mindre roll, det är i slutspelet som vi vara färdiga. Det är så som systemet med ligan ser ut. Hade det gällt att vara som bäst nu i serien hade jag varit mer oroad, men nu är det inte så.
Ska skapa en enhet: ”Hela laget är en kedja”
Belgaren gör sin andra raka säsong på Lindesbergs tränarbänk. Faktum är att Bougeatre innan sommaren tecknade ett nytt kontrakt utan slut, något som med andra ord lär hålla tränaren kvar i Bergslagen en lång tid framöver.
Närmast väntar alltså säsongsstart med en till hälften ny trupp, där flera av nyförvärven är unga och har en stor potential för framtiden. Utgångsläget är på många sätt samma som för ett år seden, men ändå inte.
– Jag känner att vi är ett steg före. Du kan se på de som var här förra säsongen att de skaffat sig erfarenhet och vet vad som krävs. Plus att tekniskt sett är de nya spelarna dessutom lite längre fram än de som kom in förra sommaren, menar Sebastien Bougeatre.
I lördagens premiär ställs Lindesberg Volley alltså mot Degerfors. Derby väntar i Arenan, där rivalerna gör upp med matchstart 16:00. Elitserien 2018-19 är här och tränare Bougeatre berättar vad fansen ska hålla extra utkik på under säsongsstarten.
– Alla elva spelare och coachen, som ofta står i fokus haha! Nej men allvarligt, för mig är hela det här laget en kedja. Jag brukar säga att när en spelare gör individuell skillnad är det tack vare att laget tillåter henne till det.
Matchen:
Lindesberg Volley-Degerfors i Elitseriens 1:a omgång
16:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
–
Nyheter i truppen:
Det har som vanligt varit stora förändringar i Lindesbergstruppen under sommaren, men hela fem spelare är kvar från fjolåret. Bland nyförvärven sticker de sena värvningarna av Visjna Juric och amerikanskan Hannah Troutman ut extra mycket. Exakt hur premiärtruppen ser ut återstår att se.
Sagt om motståndet:
– Vi spelade mot dem två gånger på försäsongen. Degerfors är på många sätt ett nytt lag, de har bara kvar några få spelare från förra året. De är mer balanserade i år tror jag, och med det menar jag att de hade ett par spelare som de litade på tidigare. Nu är kvaliteten i truppen jämnare, resonerar Lindetränaren Sebastien Bougeatre.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.