Tre enkla poäng säkrades i onsdags och en ny fight är på gång redan idag. Lindesberg Volley spelar sin sista hemmamatch för grundserien när laget tar emot Gislaved i Arenan med matchstart 15:00.
Efter tre raka nederlag har Lindesberg Volley fått trenden att vända. Först visade laget sin klass förra helgen, genom att fullständigt mosa Degerfors med seger via 3-0 i set. Samma siffror blev det även i onsdags, den gången borta mot Sollentuna.
Linde fick slita något mer för setvinsterna mot stockholmsmotståndet, men segern var aldrig hotad. 25-16, 25-22 och 25-19 innebar att Bergslagstjejerna landade tre nya poäng på kontot. Någon större betydelse för tabellen har det däremot inte. Sedan tidigare står det klart att Lindesberg kommer att sluta fyra, och laget har redan börjat sikta in sig på slutspelet.
Men kvar återstår ändå tre seriematcher, där endast en spelas i Arenan. Den här söndagen tar nämligen Linde emot Gislaved på hemmamark, en match där Bergslagsgänget vill utöka sin inledda segerrad. Höstens duell mellan lagen slutade med klar Lindesbergsvinst med 3-1 i set.
I tabellen placerar sig Gislaved som sexa och möjligheten finns för smålänningarna att klättra till femteplatsen. Det i sin tur skulle innebära kvartsfinal mot just Lindesberg Volley, som i form av tabellfyra kommer att ställas mot femman. Dagens möte kan med andra ord bli en försmak på vad som väntar i slutspelet.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Gislaved, Elitseriens 25:e omgång
15:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Sollentuna 21:a februari
Nyheter i truppen:
Lindesberg hade Sarah Schmid tillbaka i spel i onsdags. Amerikanskan spelade samtliga tre set i vinsten över Sollentuna, precis som tidigare skadade Denise Belcher. Däremot saknades fortsatt Graziele Ribeiro de Souza och ledarstaben i Linde har uttalat slutspelet som målet för hennes comeback.
Sagt efter höstens möte:
– Det är en vinst och det är allt som räknas. Men det kunde ha blivit 3-0, om vi bara hade hållit ihop det i andra. Jag tycker ändå att vi gör en bra insats, kommenterade Linnea Skogsberg när Linde besegrade Gislaved i mitten på november.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.