Med fem raka vinster går Lindesberg Volley för att förlänga sin imponerande segerrad i Elitserien. Helgen innehåller ett hemmamöte med Lund och Linnea Skogsberg ger sina tankar inför söndagsfighten i Arenan.
Det blev som bekant ingen medalj på Grand Prix, men i seriespelet fortsätter Lindesberg Volley att gå starkt. Laget har vunnit sina fem senaste Elitseriematcher. RIG, Linköping, Sollentuna, Svedala och Degerfors har alla avverkats i tur och ordning. Onsdagen slutade med tre nya poäng sedan Linde vänt underläge till en kontrollerad derbyseger över Degerfors med 3-1 i set.
– Vi ska ju kunna spela så som vi gjorde i sista set. Det ska vara så i alla set tycker jag. Men skönt i vilket fall, det är trots allt en vinst, summerade Linnea Skogsberg efter onsdagens vinst.
”Kommer krävas mycket för att vinna över oss”
Spelveckan fortsätter nu för Linde, som på söndagen tar emot Lund hemma i Arenan. De skånska gästerna slogs tillbaka med 3-1 i set i höstens möte och placerar sig näst sist i Elitserietabellen. För Lindes del har segerraden gjort att Bergslagstjejerna på allvar kan blicka upp mot topptrion, som för tillfället är sju poäng före. Mötet med Lund blir en trots tabellskillnaderna en utmaning.
– Vi ska bara spela vårt egna spel. Det blir viktigt att vi behåller det och inte faller ner i deras tempo, som vi gjorde senast i första set, förklarar Linnea som är nöjd med både sin och lagets formkurva.
– Jadå, det känns bra. Speciellt att ha Denise (Belcher) tillbaka på planen. Det är jättekul!
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Lund, Elitseriens 19:e omgång
Söndag 15:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-1 vs Degerfors 24:e januari
Nyheter i truppen:
Efter en skadepräglad höst har Sebastien Bougeatre den senaste tiden haft chansen att mönstra full trupp. Lindesberg har gått helt utan skador under inledningen av året, även om Sarah Schmid haft lättare känningar och Denise Belcher matchats sparsamt efter sin comeback.
Sagt om motståndet:
– Lund har några bra spelare, men det är inget som jag tycker ska stoppa oss. De kan spela bra när de är på topp. Men det kommer att krävas mycket av dem för att vinna över oss, lovar Linnea Skogsberg.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.