Ett långt uppehåll är över – på söndag gör sig Lindesberg Volley redo för spel igen. I omstarten av Elitserien gästar Sollentuna Arenan i en match där Linde jagar sin tredje vinst över motståndet.
Den 17:e december gick Lindesberg Volley på julledighet. Laget avslutade med att tvåla dit Linköping med 3-2 i set, en prestation som trots de två vunna poängen sågs som något av ett misslyckande. Men faktum är att Linde lyckades ta sig ur en svacka under slutdelen av hösten.
Som mest hade Bergslagsgänget en förlustsvit på tre raka matcher, däribland dubbla nederlag mot rivalen Örebro. Slutligen kom två efterlängtade segrar och det är med dem i minnet som Linde kunnat fira såväl jul som nyår. Laget har gjort det med en fjärdeplats i Elitserietabellen, en placering som ledarstaben ser klart godkänt på.
– Jag är nöjd med lagets prestation under den första delen. Som vi planerade redan före säsongen slutar vi på en fjärdeplats. Och det efter att ha spelat bara tre av 15 matcher med två proffsspelare, vilket inte är mycket alls, summerade Sebastien Bougeatre tidigare för LindeNytt.
Fyra i tabellen inför andra seriehalvan
Tränaren har ett Grand Prix att se fram emot tillsammans med sina spelare. Men innan dess ska Elitserien starta upp igen från viloperioden, något den för Lindesbergs del gör med ett hemmamöte i Arenan.
Med matchstart 15.00 på söndag ställs man mot Sollentuna för en tredje gång denna säsong. De två tidigare duellerna har Linde vunnit med klara marginal, 3-0 respektive 3-1, och nu siktar truppen på att fortsätta dominansen. Tabellmässigt skiljer fem poäng upp till tredjeplatsen och Lindesberg hoppas ta kliv under vårkanten.
– Vi känner verkligen att vi är nära topp trelagen. Men vi behöver först kunna utmana dem med full trupp, få mer tid till träning för att hitta den rätta känslan, förklarar Bougeatre.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Sollentuna, Elitseriens 16:e omgång
Söndag 15:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-2 vs Linköping 17:e december
Nyheter i truppen:
Det tunga nyförvärvet Denise Belcher har gått skadad stora delar av hösten. Prognosen har sagt att amerikanskan ska vara tillbaka någon gång efter nyår, det återstår att se om det innebär spel redan i helgen mot Sollentuna.
Sagt om motståndet:
– Sollentuna har ganska nya spelare och ett nytt sätt att spela. Det är ett ungt lag, de måste få tid att utvecklas och bli bättre. Vi får inte ta det här för lätt, för Sollentuna är ett lag som normalt sett kommer att växa, har Lindetränaren Bougeatre kommenterat.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.