Med två inledande vinster i ryggen spelar Lindesberg Volley idag sin första hemmamatch för säsongen. Arenan öppnar upp för Lindes första riktiga test – ett Svedala som inte fått resultaten att lossna.
Det var med darr på ribban som Lindesberg Volley spelade hem segern i premiären borta mot Linköping. 3-2 i set där följdes upp av en mer behärskad triumf senast, då Sollentuna sköljdes över med 3-0 efter en solid insats.
De två planenliga vinsterna har gett Linde den start på seriespelet som laget önskat. Prestationerna har ändå inte varit hundraprocentiga och tränaren Sebastien Bougeatre har pekat ut servespelet som ett förbättringsområde. Till dagens hemmapremiär har laget försökt vässa till den detaljen, något som kan bli viktigt mot Svedala.
– Det blir vårt första test. Normalt sett ska det här bli ett riktigt test, för det är en stark motståndare, kommenterade Bougeatre tidigare i veckan.
Bougeatre: ”Blir en annan typ av match”
Det skånska motståndet står utan vinst efter tre spelade matcher och har inte hittat rätt i uppställningarna. Under onsdagen föll Svedala borta mot Gislaved, en match där laget inte lyckades ta hem ett enda set. Faktum är att Svedala endast klarat av setvinst i en av sina tre förlustmatcher.
Samtidigt som skåningarna vill bryta den negativa trenden siktar Lindesberg på fortsatt framgång. Bergslagsgänget har tagit rygg på topplagen, men är bara sexa i den mycket jämna tabellen. Mötet med Svedala blir premiärdrabbningen i Arenan och tränare Bougeatre har respekt för gästerna.
– De har definitivt både längd och styrka. Det blir en annan typ av match.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Svedala, Elitseriens tredje omgång
15.00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Sollentuna, 14:e oktober
Nyheter i truppen:
Lindesberg har fullt lag i sin senaste vinst över Sollentuna. Dalila Lilly-Topic var då ett frågetecken, men kom ändå till spel och noterade tolv poäng.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.