Lindesberg Volley har skakat av sig derbybesvikelsen, klätt upp Arenan i Rosa Bandettema och laddat om för hemmafight. Med matchstart 16:00 går laget på lördagen ut till match i Arenan med Svedala som motstånd.
– Det ska bli jättekul att spela, och dessutom hemma! Det blir extra speciellt nu när vi har gjort ett så stort evenemang med rosa bandet, inleder Linnea Skogsberg.
Passaren är precis som övriga lagkamrater redo att ta revansch för senast. Förra veckan slutade i förlust för Lindesberg Volley, som på torsdagen föll tungt borta mot Örebro. Det som vanligt laddade derbyt var över redan efter tre set, trots en till stora delar fin insats av Linde.
Bergslagstjejerna ledde länge det första setet med tre poäng, men tappade greppet och föll. Samma visa upprepade sig i set två, där Lindeledningen var uppe i sex bollar inför avgörandet. Då tappade laget greppet, fick se Örebro trampa förbi och vinna med 25-27. Musten gick där ur Lindesberg som även föll i set tre och laget har den senaste veckan analyserat nederlaget.
– Jag skulle säga att vi tappade fokus. Det kändes som att vi blev rädda, att vi fick lite panik när de började ta poäng på oss. Vi har talat mycket om det, för det ska inte kunna hända att de kommer ikapp så där. Men jag tror att vi har arbetet oss förbi det under veckan, berättar Linnea.
Svårscoutat Svedala: ”Har en teori hur de kommer att spela”
Idag vänder Lindesberg Volley hem till Bergslagen och Arenan. Där ska laget försöka spela till sig sin andra vinst för säsongen, men lika mycket handlar dagen om kampen emot bröstcancer. Lindesberg Volley har gjort hemmamötet med Svedala till ett Rosa Bandetevent med just rosa tema.
Vad gäller det sportsliga placerar sig lagen jämsides inför lördagen. Skåningarna har precis som Linde tre poäng på kontot, men är trots allt ett oskrivet kort på förhand.
– Det är lite svårt att säga, för de har använt olika laguppställningar i sina matcher. Vi har en teori om hur de kommer att ställa upp och hur de kommer att spela. Vi har försökt att matcha upp oss mot det. Sen har vi sagt att först och främst tänka på vårt eget spel, förklarar Linnea Skogsberg och avslutar;
– Vi vill sätta grunderna och sätta mottagningarna. Då kan vi få till ett bättre passningsspel. Hittar vi rätt med mottagningen brukar allt annat också flyta med.
Matchfakta:
Lindesberg Volley-Svedala i Elitseriens 3:e omgång
16:00 Lindesberg Arena
Senaste Lindesbergsresultat:
0-3 vs Örebro Volley 4:e oktober
Nyheter i truppen:
Lindesberg ställde upp med elva spelare i sin matchtrupp till mötet med Örebro. Inga ändringar eller avbräck har rapporterats från laget under veckan.
Sagt efter derbyförlusten:
– Låt det här bli en extra läxa att dra lärdom av för laget. Vi måste använda den här motgången för att växa oss starkare, kommenterade tränare Bougeatre.
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i mitten av mars. Den orangeklädde kantspelaren, Benjamin Stolth, var ett av namnen som redovisades till U18-landslaget, vilket innebär att LIF-spelaren kommer att få göra sin landslagsdebut om bara en månad.
– Jag fyllde år dagen efter att truppen lades ut så det här blev en bra och tidig födelsedagspresent, berättar Benjamin Stolth.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.