Det är ett till stora delar nytt Lindesberg Volley som idag kliver ut för säsongens första uppgift. Med ny tränare, ny spelartrupp och nya målsättningar rullar laget till Linköping för premiär mot nykomlingen.
Elitserien i volleyboll inleds idag och för Lindesberg Volley väntar premiärmöte med Linköping. Bergslagslaget spelade för två helger sedan en elitturnering hemma i Arenan och Idrottshuset, där just östgötarna var ett av motstånden. Den matchen slutade oavgjort, 2-2 i set, och inför dagens bortapremiär i serien har Linde analyserat insatsen i turneringen.
– Vi servade väldigt bra, kvaliteten där är jag nöjd med. Det var viktigt också eftersom jag haft lite skador och inte kunnat ställa upp med fullt lag. Nu kunde vi se hur alla fungerade tillsammans, berättar Lindesbergstränaren Sebastien Bougeatre som bland annat nådde ett kryss mot rivalen Örebro.
– Vi gjorde det svårt för Örebro att få fram bollen till sina anfallare. Det gjorde att vi kunde organisera oss bättre i blocket.
Bougeatre: ”Vi måste sätta tryck på motståndarna”
Totalt sett landade Lindesberg på två oavgjorda och två förluster. Ett klart godkänt facit sett till de starka lag som deltog i elitturneringen och de skador som Linde dragits med.
Spelartruppen är dessutom i princip helt ny, med bara två kända ansikten kvar. Bougeatre har ersatt Teemu Sarna på tränarbänken och inför Elitserien 2017-18 är det mesta nytt runt Lindesberg Volley. Premiären spelas borta mot nykomlingen Linköping och Bougeatre ger sina tankar.
– Den sista matchen på cupen visade att vi kan nå dit vi vill. Många spelare är säkra både i serve och attack. Vi måste sätta tryck på motståndarna för att kunna få ut bättre resultat.
Matchfakta:
Linköping-Lindesberg Volley, Elitseriens första omgång
13.30 Linköpings Sporthall
Senaste Lindesbergsresultat:
2-2 vs Örebro Volley, 24:e september
Nytt i truppen:
Lindesberg Volley har över sommaren bytt ut nära på hela sin spelartrupp. Kvar sedan fjolåret är endast liberon Emelie Johansson och passaren Linnea Skogsberg. Sebastien Bougeatre har tagit över tränarrollen, samtidigt som klubben fyllt på spelarsidan med namn som Denise Belcher och Sarah Schmid.
Sagt om motståndet:
– Det som vi tar med oss till Linköping är mest kvaliteten i vår serve. Jag har en bra känsla för det, jag ser på träningarna att vi servar bra, tränare Bougeatre.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.