Lindesberg Volley ska resa sig. Med två raka förluster bakom sig rullar laget iväg för ännu en bortamatch, denna gång mot svårspelade Linköping. Sebastien Bougeatre ger det senaste från Lindelägret.
Den tuffa matchhelgen slutade helt utan poäng. Förlust förra lördagen med 1-3 borta mot Gislaved följdes dagen efter upp av en riktig smäll via 0-3 i Ängelholm. Mästarlaget slukade Lindesberg Volley med både hull och hår, i synnerhet under de två inledande seten.
Linde har nu haft en vecka på sig att slicka såren och ladda om. Laget har tränat intensivt, men samtidigt haft problem skador under de senaste dagarna. Förhoppningen är ändå att Lindesberg nu kan resa sig efter de dubbla nederlagen.
– Förra helgen var inte så bra. Visst är Engelholm riktigt starka, men vi spelade inte tillräckligt bra. Även om det sista setet var lite bättre, summerar Sebastien Bougeatre och riktar blicken mot dagens uppgift;
– Vi måste studsa tillbaka. Vi har tyvärr inte haft den bästa veckan, med flera spelare med skador. Samtidigt är skador inte någon ursäkt, vi går alltid för segern.
Inför Linköping: ”Det mentala blir nyckeln”
Tränarens närmaste uppgift är Linköping borta idag. Förra säsongens bortamatcher med östgötarna var jobbiga för Lindesberg Volley, som i premiärmötet vände 0-2 till seger med 3-2 men senare in på säsongen mosades med 0-3. Att Linköping är något av ett boogie team håller tränare Bougeatre med om.
– Linköping är inte det enklaste laget för oss. Vi har ett spel som vi vill nå upp i, men vi har inte lyckats mot dem. Det blir en mental fight för oss och Linköping är mentalt väldigt starka, förklarar Bougeatre.
– Det mentala blir nyckeln. Det är enkelt att säga att man ska vilja vinna, du måste visa det också. Som senast mot Gislaved och liknande matcher har vi haft svårt. Där gäller det att vi är starka och tror på oss själva.
Matchfakta:
Linköping-Lindesberg Volley i Elitseriens 6:e omgång
13:00 Linköping Sporthall
Senaste Lindesbergsresultat:
0-3 vs Engelholm 21:a oktober
Nyheter i truppen:
Lindesberg har dragits med skador under den vecka som gått. Hannah Troutman kommer att genomgå en undersökning alldeles innan match och det är osäkert om amerikanskan kan spela idag. Även Wilma Hendberg har haft problem med en vristskada, men Bougeatre bekräftar att den unga talangen spelar.
Sagt om motståndet:
– Linköping är ett dynamiskt lag, inte det enklaste motståndet att spela mot. Speciellt inte i Linköping. Vi har haft det tufft där, kommenterar Sebastien Bougeatre.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.