Säsongens sista utmaning är här för Lindesberg Volley, som har ett underläge att vänta i kampen om brons. Efter torsdagens 0-3-smäll på hemmamark är seger ett måste när Linde avslutar sin slutspelsresa borta mot Örebro.
Det blev klara siffror när Lindesberg Volley och rivalen Örebro öppnade upp sin bronsduell i torsdags. Gästerna från syd sprang ifrån rejält i Arenan, även om det första setet länge var jämnt. Setresultaten landade vid 22-25, 16-25 och 16-25 och det betydde tre raka set till Örebro. För Lindesberg är därför seger ett måste i dagens returmöte.
– Inget är ju förlorat än. Vi måste vara på tå från början, mycket eftersom de fick en 6-0-ledning direkt i första set senast. Vi behöver gå hårdare i servarna och helt enkelt vara mer aggressiva i vårt spel, har Emilia Johansson förklarat.
Liberon och Lindesberg rullar denna lördag till Idrottshuset för nytt möte med Örebro. På säsongens totalt sex fighter mellan lagen, varav fem kommit i Elitserien och SM-slutspelet, har Örebro vunnit samtliga.
Den trenden behöver brytas idag om Linde ska ha chans på medalj. Seger oavsett marginal för Bergslagsgänget betyder ett avgörande golden set, något som laget har att jaga i eftermiddag. Bronsmatchen blir den här säsongens sista uppgift för Lindesberg Volley.
Matchfakta:
Örebro Volley-Lindesberg Volley i den andra bronsmatchen
16:00 Idrottshuset
Senaste Lindesbergsresultat:
0-3 vs Örebro Volley 19:e april
Nyheter i truppen:
Lindelägret har inte rapporterat om några ändringar i sin matchtrupp. Under torsdagen saknade laget i vanlig ordning duon med Denise Belcher och Graziele Ribeiro de Souza. I övrigt var det inga avbräck hos Lindesberg, som haft Sara Malmlöv tillgänglig alltmer under slutspelet.
Sagt efter den första bronsmatchen:
– I första set ger vi dem i alla fall en match, men i andra och tredje blir vi väldigt passiva. Vi gör många misstag i princip resterande del av matchen, summerade Emilia Johansson.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.