FOTO: Fredrik Stenfelt

Matchguide: Rimbo HK-LIF

Obesegrade på hemmamark men utan vinst borta. Den trenden kan LIF Lindesberg bryta idag, då laget gästar Rimbo HK. Till det luriga bortamötet kommer Bergslagsgänget med ett fint självförtroende efter förra helgens vinst.

Allsvenskan rullar vidare och LIF Lindesberg hoppar idag på bussen för bortaresa. Destinationen är Norrtälje kommun, där laget på lördagen går upp mot Rimbo HK med avkast 14:00. Möjligheten finns för LIF att ta sin andra raka seger och följa upp den starka insats som brandgult stod för senast. Då blev det vinst med 31-26 över Kungälv, i en match som LIF nästan rakt igenom hade kontrollen över.

– Verkligen en bra kamp av oss, vi spelade ett bra försvar. Jag tycker att vi följde det som tränaren hade sagt åt oss. Nu är det upp till oss att fortsätta med det i nästa match, sade Thomas Matic efter segern.

Den danska målvakten var en av matchhjältarna, med en rad straffräddningar och avgörande aktioner. Offensivt var Albin Järlstam den LIF-spelare som lös starkast. Mittnian briljerade och blev utsedd till matchens bästa spelare i Berglagsgänget efter att ha nått upp till tvåsiffrigt i protokollet.

– Det kändes väldigt bra. Samtidigt går så här lätt när vi spelar tillsammans. Börjar vi spela individuellt, som vi gjort stora delar av de tidigare matcherna, så låser det sig. Då kommer vi ingenstans istället, analyserar tiomålsskytten.

Albin: ”Gäller att vi får igång bortaspelet”

Den här lördagen är det alltså Rimbo som LIF Lindesberg ska ställas mot. Motståndet är erkänt jobbiga att möta, främst på grund av sin oberäkneliga spelstil som ofta skapar riktiga målfester. Hittills har det blivit tre vinster för Rimbo.

Vad gäller LIF står laget på två segrar och lika många förluster, något som ger fyra poäng. För ett år sedan var läget annorlunda. Då tvingades LIF vänta på sin första vinst till omgång åtta, när just Rimbo besegrades borta i en fullständigt galen match. Den här hösten har ett ungt LIF fått en klart bättre start och det skapar lugn runt laget.

– Jätteskönt! Jag ska inte säga att jag hade varit orolig om vi hade haft tre-fyra förluster, men det är jäkligt skönt att vinna. Framförallt hemma. Sen gäller det att vi får igång bortaspelet, resonerar Albin Järlstam och försöker peka ut svårigheterna med att spela borta;

– En bidragande orsak är att vi har Allsvenskans bästa publik och det blir en helt annan sak att spela hemma. På bortaplan behöver du dessutom spela mer av en grishandboll, du behöver första mer. Det är vi kanske inte tillräckligt bra på än.

Matchfakta:
Rimbo HK-LIF Lindesberg i Allsvenskans 5:e omgång
14:00 Sparbankshallen

Senaste LIF-resultat:
31-26 vs Kungälv 7:e oktober

Nyheter i truppen:
I vinsten över Kungälv fanns samtliga profilspelare med hos LIF. Det har inte rapporterats om några ändringar i den brandgula truppen inför dagens match.

Sagt om mötet med Rimbo:
– Det blir en grismatch haha! Det kan bli många mål, det brukar bli det mot dem. De spelar ju sju mot sex hela matchen, har Albin Järlstam förklarat.

Publicerad 13 oktober 2018 klockan 08:00


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-10-01 03:57