Poänglösa efter två matcher och med en av seriens svåraste bortafighter framför sig. LIF Lindesberg jagar idag ett trendbrott borta mot Skånela, ett motstånd som också startat säsongen tungt.
Det är två pressade lag som den här eftermiddagen kliver ut i Vikingahallen. Skånela har inte alls motsvarat förväntningarna i serieupptakten och står utan poäng efter två omgångar. Det gäller även LIF Lindesberg, som också står på två raka förluster.
Brandgults generationsväxling har inneburit en ny typ av utmaning och laget har fått en tuff start på Allsvenskan. Efter förluster mot både RP Linköping och nykomlingen Torslanda hoppas LIF givetvis på att ta seriespelets första poäng.
– Ja, det vill vi. Men vi hade ännu hellre velat göra det i någon av de första matcherna, som på pappret är enklare än Skånela borta, konstaterar Tobias Pettersson och fortsätter.
– Skånela tillhör en av toppfavoriterna i serien och har haft två mycket tuffa matcher inledningsvis. De är betydligt bättre än vad tabelläget visar. Det är en av de klart svåraste bortamatcherna vi har den här säsongen.
Gett bort för många kontringar: ”Vi måste vara metodiska i offensiven”
Seriestarten har alltså inte gett några poäng, men LIF Lindesberg har ändå haft greppet om båda sina matcher. Premiären i Linköping ledde laget med som mest fem bollar i innan laget tappade det mesta efter paus. Även i förlustmötet med Torslanda förvandlade LIF en ledning till underläge i andra halvlek.
– Dels har vi inte riktigt fullföljt våra fina första halvlekar, vi har tappat farten och trycket i uppspelen. Sen har vi inte varit tillräckligt disciplinerade och noggranna i anfallsspelet. Det har gjort att våra motståndare istället kunnat kontra på oss i andra halvlek, förklarar Pettersson.
Idag väntar ett tidigt nyckelmöte för LIF, som gästar sin klassiska antagonist Skånela. Bortamatchen är en svår utmaning, men brandgult reser dit med starkast möjliga lag tillgänglig. Tränare Pettersson berättar vad som blir LIF:s framgångsrecept i eftermiddag.
– Just disciplinen i anfallen. Att vi håller i bollen, vårdar den och inte kastar bort den för tidigt eller tar stressade avslut. Vi måste vara metodiska i offensiven och spela oss till så bra lägen som möjligt. Även om vi inte alltid gör mål blir det svårare för Skånela att kontra på oss.
Matchfakta:
Skånela-LIF Lindesberg, Allsvenskans tredje omgång
16.00 Vikingahallen
Senaste LIF-resultat:
28-32 vs Torslanda, 24:e september
Nyheter i truppen:
LIF gör inte några större förändringar gentemot matchen senast. Freddy Lindblad kliver in i truppen och ersätter Elias Andersson, annars är det exakt samma trupp som mötte Torslanda. Då startade Niklas Jansson mellan stolparna, återstår att se om Sébastien Ehnevid går före idag.
Sagt om motståndet:
– Skånela är ett brunkarlag som krigar för minsta lilla. Vi måste vara förberedda på att kriga minst lika mycket. Vi kan inte gå på 80 procent, utan 100 och helst ännu mera för det krävs borta mot Skånela, LIF:s kantspringare Bashkim Gashi.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.