Semifinalerna hägrar. Lindesberg Volley kan ikväll säkra sin plats i nästa steg av SM-slutspelet – seger avgör kvartsfinalserien mot Sollentuna. Med två raka vinster bakom sig ger Cornelia Milton och tränare Bougeatre sina tankar inför rond fyra.
Det blev återigen en behärskad vinst för Lindesberg Volley när laget i söndags spelade hemma mot Sollentuna. För andra kvartsfinalmötet i rad gick Linde vinnande, denna gång med klara 3-0 set. Laget tvingades dock slita för att mala ner motståndet och siffrorna skrevs till 25-21, 25-20 och 25-19. Allra tuffast var utgångsläget i första set där Linde vände 17-21 med åtta vinster på de nio sista bollarna.
– Bytet med Cornelia (Milton) hjälpte. Du kunde se att när hon kom in blev det en större stabilitet. Jag kunde använda henne lite överallt också, det var nyttigt, förklarar tränaren Sebastien Bougeatre.
Även den unge Milton kommenterar vad som blev nyckelfaktorn i söndagens vinst;
– Vi har duktiga och rutinerade spelare som står upp därute. Vi pratade mycket i framlinjen också och kunde döda bollarna. Det var avgörande, menar Cornelia.
Vill avgöra direkt: ”Har ganska många skadade”
Tack vare segern har Lindesberg Volley nu vänt på steken. Från förlust i det första kvartsfinalmötet har nu laget svarat upp med 3-1 och 3-0 i set, något som ger 2-1 i matcher. Seger även ikväll innebär att Linde är klart för semifinal. Spelarna själva vill också stänga igen serien så fort som möjligt.
– Absolut, framförallt eftersom att vi har ganska många skadade spelare. Då är det viktigt att vi som är kvar håller oss hela, säger Cornelia Milton.
Senast som Linde gästade Arena Satelliten blev det däremot förlust. 2-3 i set föll laget med förra veckan, en smäll som man nu ska ha lärt sig av. Tränare Sebastien Bougeatre pekar ut det som kommer att bli avgörande för framgång i kvällens möte.
– Jämnheten och att hålla fokus. Det blir mycket viktigt. Vi måste ha kvalitet på bollarna genom hela matchen, det blir enklare för de här unga tjejerna att spela då.
Matchfakta:
Sollentuna-Lindesberg Volley i den fjärde kvartsfinalen
19:00 Arean Satelliten
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Sollentuna 25:e mars
Nyheter i truppen:
Lindesberg hade den viktiga centern Dalila-Lilly Topic tillbaka senast. Kvar på skadelistan var i vanlig ordning proffsduon med Denise Belcher och Graziele Ribeiro de Souza. Sara Malmlöv har spelat de båda hemmamatcherna i kvartsfinalserien, men den rutinerade spikern fanns däremot inte med i det tidigare bortamötet.
Sagt efter den tredje kvartsfinalen:
– Vi vinner och det är huvudsaken, det är den enda viktiga. Med de problem som vi haft är det viktigt att vi når semifinal. Då kan man säga att säsongen utifrån alla motgångar är godkänd,
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.