LIF Lindesberg laddar för ett riktigt viktigt möte i streckstriden mot Tyresö. En av säsongens mest avgörande matcher väntar för brandgult, som hoppas resa sig från det tunga nederlaget förra veckan.
Omstarten av Allsvenskan slutade i ett nederlag för LIF Lindesberg. Bergslagsgänget fick se sin långa och fina segerrad ta slut i Idrottshuset, när laget föll i Örebromatchen med 31-35. Siffrorna var dock totalt omvända i halvtid då LIF gick till vila med en ledning på fyra bollar. Avståndet hämtades sedan snabbt upp i andra halvlek av Kungälv, som sprang iväg med 20 gjorda mål på en halvtimmes spel.
– Efter en sån här match när vi släpper till 35 mål är det jättelätt att säga att det är försvarsspelet som brister. Men det grundar sig i anfallsspelet, där vi har tekniska fel. Kungälv får kontra på oss och självförtroendet sjunker när vi slarvar. Så det är inte bara i försvaret, utan det är offensiven som leder till problemen bakåt, förklarade Albin Järlstam efter förlusten.
Skiljer två poäng mellan duon
LIF ligger trots nederlaget senast kvar på rätt sida om det negativa kvalstrecket. Med 13 poäng på 15 matcher har Bergslagsgänget en marginal på en pinne ner till kvalplats, där kvällens motstånd Tyresö återfinns.
Stockholmslaget har elva inspelade poäng och är tolva i tabellen, med chans att hämta ikapp LIF vid seger. Brandgult hoppas samtidigt dra ifrån mot säkrare mark och kan blicka tillbaka på höstens vinst med 31-27 hemma i Arenan. Nu har dock LIF Lindesberg en förlust allra färskt i minnet – något Albin Järlstam vet hur laget ska gå vidare från.
– Vi får grina lite för den matchen, släppa det och gå vidare.
Matchfakta:
Tyresö-LIF Lindesberg, Allsvenskans 16:e omgång
19.00 Tyresöhallen
Senaste LIF-resultat:
31-35 vs Kungälv 17:e januari
Nyheter i truppen:
LIF mönstrade starkast möjliga lag i hemmamötet senast. Enda avbräck då var en febrig Christoffer Thor. Fatlum Ahmeti var tillbaka från sitt landslagsspel, samtidigt som nye linjespelaren Mikael Wallin gjorde sin brandgula debut.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.