Med fem omgångar spelade är LIF Lindesberg ensamma om att stå utan vinst i Allsvenskan. Bortamatch mot Varberg är kanske inte platsen där trendbrottet väntas komma, men brandgult har laddat om batterierna efter bottennappet senast.
– Det är som sagt en tuff match, de har gått bra i början. Det är alltid svårt att åka ner till Varberg. En lång resa och tuff bortamatch helt enkelt, konstaterar Niklas Jansson inför söndagens uppgift.
Målvakten har bortaresa söderut att vänta. LIF Lindesberg ställs mot Varberg, ett motstånd som i vanlig ordning seglat upp som favorit i förhandssnacket och som också slåss i toppen direkt. Detsamma kan dessvärre inte sägas om LIF, som efter fem matcher fortfarande inte har fått fira in någon seger. Förra helgen kom också ett riktigt plattfall då brandgult föll hemma mot jumbon Country via 26-28.
– Det var mycket som inte stämde. Vi fick inte riktigt stopp på dem bakåt, 28 mål hemma mot Country tycker jag är för mycket. Sen hade vi inget lugn i anfallen, det var stressat mest överallt, analyserar Niklas.
Nyckeln ligger bakåt: ”Öppna upp för mål genom kontringar”
Innan förlusten mot Country hade LIF ändå en uppåtgående trend. Laget hade spelat oavgjort mot både Skånela och IFK Ystad, där det senare laget faktiskt toppar serien före just dagens motståndare Varberg. Prestationerna från LIF har med andra ord varierat rejält och under veckan har laget talat igenom situationen. Vad har egentligen sagts?
– Att vi ska försöka hoppa tillbaka upp på hästen och göra en bra prestation, sen får vi se hur långt det leder för oss. Mot Country senast kom vi inte alls upp i nivå någonstans. Det krävs betydligt bättre från alla om vi ska ha en chans mot Varberg, berättar Niklas Jansson.
Bortamötet blir LIF:s tredje för säsongen. Laget jagar vidare efter sin första vinst, något man är ensamma om i hela Allsvenskan. Matchen mot tabelltvåan Varberg väntas bli tuff, men brandgult har planen klar för sig menar Niklas.
– Vi ska försöka att få till försvarsspelet. Vara trygga bakåt och sen försöka löpa sönder dem, det är vår idé i alla fall. Kan vi få lite målvaktsräddningar och ett bra försvar ska det öppna upp för enkla mål genom kontringar.
Matchfakta:
Varberg-LIF Lindesberg, Allsvenskans sjätte omgång
15.00 Varbergs Idrottshall
Senaste LIF-resultat:
26-28 vs Country, 15:e oktober
Nyheter i truppen:
I sin senaste match kom LIF till spel utan några direkta avbräck. Gustaf Ekström har matchats ordentligt efter sin comeback och får ses fullt återställd från skadan. De enda förändringarna som gjorts på slutet är på linjen, där Freddy Lindblad och Elias Andersson turats om att vara alternativ till Fatlum Ahmeti.
Sagt om motståndet:
– Varberg är ett riktigt bra lag. Generellt sett har de bra spelare på flera av sina positioner. Det är ett brett lag, de hotar från alla positioner, säger Niklas Jansson.
Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.