Lindlövens uppförsbacke i AllEttan växer – på söndagen kom lagets sjätte förlust på sju spelade matcher. Det täta streckmötet med Boden slutade 0-1 efter att Max Lalander visats ut med matchstraff.
Lindlöven lämnar den intensiva matchhelgen utan någon poäng. Det stod klart sedan laget fallit även i söndagens möte, där Boden gjorde matchens enda mål en dryg kvart in i mittperioden. Strax innan dess hade Max Lalander dragit på sig ett matchstraff i en situation där en Bodenspelare skadade sig olyckligt.
Matchen avbröts under närmare en halvtimme innan den återupptogs, och då slog alltså gästerna till en stund senare. Lindlöven hade annars öppnat fint i en chansmässigt tät första period. I tredje jagade sedan hemmalaget kvittering och dominerade stort med 16-3 i skott, men utan att få hål på gästerna. 0-1 slutade matchen och Löven nollades inför hemmapubliken.
– Vi måste vara lite mer rejäla med avsluten. Vara skarpare och trycka dit chanserna, konstaterar Albin Gunnarsson
Albin: ”Försöker ta det match för match”
Centern menar att Lindlöven skapade tillräckligt med chanser, vilket de 30 skotten på mål vittnar om, men att beslutsamhetens saknades. Förlusten mot Boden var Lindlövens andra den här helgen. Laget föll även under lördagen via 3-6 mot Kalix och de båda nederlagen i Lindehov svider. På onsdag ställs Löven mot Mariestad, nu med hela sex poängs marginal upp till playoffstrecket.
– Det är bara att göra en bra träning imorgon och på tisdag. Sen ska vi vinna över Mariestad på onsdag. Vi försöker ju att ta det match för match och gå vidare därifrån, avslutar Albin.
Matchfakta Lindlöven-Boden:
Resultat: 0-1 (0-0, 0-1, 0-0)
Publik: 350
Skott: 30-20
Mål Lindlöven: –
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.