I våras lämnade Mattias Pettersson en fantastisk säsong med Lindlöven för spel i Mora. Där tog det bara en match innan målvakten presenterade sig för sin nya publik. När HockeyAllsvenskan igår hade premiär fick ”Matte” chansen och stoppade allt, något som gav Mora segern med 3-0.
Efter en fullständigt lysande säsong i Lindlöven skrev Mattias Pettersson i våras på för en flytt till Mora. Målvakten hade redan under vintern fått testa på HockeyAllsvenskan, då som inlånad andremålvakt i ett par matcher för Oskarshamn. Men det var först igår som 25-åringen gjorde sin HockeyAllsvenska debut.
I seriepremiären mot BIK Karlskoga valde Jeremy Colliton att satsa på sitt nyförvärv, ett beslut som Mora-tränaren knappast kan ångra. Med 22 räddningar stoppade ”Matte” allt som kom i hans väg och målvakten lade grunden till en riktig succéstart. Mora sprang slutligen ifrån till seger med 3-0 och rubrikerna handlade efteråt givetvis om mannen längst bak.
– Fantastiskt skönt! Det blir så klart inte mycket bättre, riktigt skönt att få håll nollan direkt, ler ”Matte” nöjt och blickar fram mot sin debutsäsong i HockeyAllsvenskan.
– För egen del blir det otroligt kul, jag ser verkligen fram emot det här. För lagets del siktar vi så klart på att sluta så högt upp som möjligt. Vi har satt interna mål som vi ska försöka att nå upp till och det känns bra, vi är ett bra gäng på och utanför isen.
Ser Lindlöven som ett lag för toppen
I Lindlöven kommer målvakten att bli ihågkommen länge för sitt storspel. Mattias anslöt till laget en bit in på höstserien och stod därefter varje match, med en räddningsprocent på otroliga 94,9 i grundserien och 95,6 i playoffet mot Piteå. Trots flytten till Mora håller 25-åringen ännu kontakten med sina gamla lagkamrater och han gillar sättet som Löven förberett sig på för den nya säsongen.
– De fick behålla stommen och har sen fyllt på med nya grabbar som ser intressanta ut. Jag tror absolut att de blir ett topplag. AllEttan tycker jag definitiv att de ska sikta mot, menar ”Matte”.
För egen del väntar en säsong i HockeyAllsvenskan, där Mora i våras nådde fram till kvalspel mot SHL. Förhoppningen är att laget ska upprepa den bedriften och med premiärvinsten mot Karlskoga i ryggen har man fått en fin start. Närmast väntar bortamöte med Timrå på lördag, där ”Matte” hoppas få starta igen.
– Ja, det hoppas jag så klart på. Man vill alltid spela. Nu gäller det bara att ladda om för Timrå och försöka plocka poäng där också.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas där LIF Lindesberg även kryddade till stämningen med att vara med att samla in pengar till Rosa Bandet. Med bland annat ett generöst stöd från handbollspubliken i entrén och en unik auktion av specialgjorda matchtröjor så stod föreningen stolt upp med över 30 000 kronor till cancerforskningen.
– Man får väl säga att det var väldigt lyckat, säger Ricky Nordahl.