I våras lämnade Mattias Pettersson en fantastisk säsong med Lindlöven för spel i Mora. Där tog det bara en match innan målvakten presenterade sig för sin nya publik. När HockeyAllsvenskan igår hade premiär fick ”Matte” chansen och stoppade allt, något som gav Mora segern med 3-0.
Efter en fullständigt lysande säsong i Lindlöven skrev Mattias Pettersson i våras på för en flytt till Mora. Målvakten hade redan under vintern fått testa på HockeyAllsvenskan, då som inlånad andremålvakt i ett par matcher för Oskarshamn. Men det var först igår som 25-åringen gjorde sin HockeyAllsvenska debut.
I seriepremiären mot BIK Karlskoga valde Jeremy Colliton att satsa på sitt nyförvärv, ett beslut som Mora-tränaren knappast kan ångra. Med 22 räddningar stoppade ”Matte” allt som kom i hans väg och målvakten lade grunden till en riktig succéstart. Mora sprang slutligen ifrån till seger med 3-0 och rubrikerna handlade efteråt givetvis om mannen längst bak.
– Fantastiskt skönt! Det blir så klart inte mycket bättre, riktigt skönt att få håll nollan direkt, ler ”Matte” nöjt och blickar fram mot sin debutsäsong i HockeyAllsvenskan.
– För egen del blir det otroligt kul, jag ser verkligen fram emot det här. För lagets del siktar vi så klart på att sluta så högt upp som möjligt. Vi har satt interna mål som vi ska försöka att nå upp till och det känns bra, vi är ett bra gäng på och utanför isen.
Ser Lindlöven som ett lag för toppen
I Lindlöven kommer målvakten att bli ihågkommen länge för sitt storspel. Mattias anslöt till laget en bit in på höstserien och stod därefter varje match, med en räddningsprocent på otroliga 94,9 i grundserien och 95,6 i playoffet mot Piteå. Trots flytten till Mora håller 25-åringen ännu kontakten med sina gamla lagkamrater och han gillar sättet som Löven förberett sig på för den nya säsongen.
– De fick behålla stommen och har sen fyllt på med nya grabbar som ser intressanta ut. Jag tror absolut att de blir ett topplag. AllEttan tycker jag definitiv att de ska sikta mot, menar ”Matte”.
För egen del väntar en säsong i HockeyAllsvenskan, där Mora i våras nådde fram till kvalspel mot SHL. Förhoppningen är att laget ska upprepa den bedriften och med premiärvinsten mot Karlskoga i ryggen har man fått en fin start. Närmast väntar bortamöte med Timrå på lördag, där ”Matte” hoppas få starta igen.
– Ja, det hoppas jag så klart på. Man vill alltid spela. Nu gäller det bara att ladda om för Timrå och försöka plocka poäng där också.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.