Det nalkas juletid även för traktens SHL-spelare. Bland dessa finns Mattias Karlsson, som efter ett tungt fjolår njuter av HV71:s framfart denna höst. Som tabelltrea ser backen fram emot julvilan, även om det blir en kort sådan.
Idag höll HV71 ett av sina sista träningspass före jul. Laget spelade sista matchen före uppehållet i lördags, då man i slutskedet vände 2-4 till seger 5-4 borta mot Luleå. Med två assist bidrog GSK-fostrade Mattias Karlsson till att laget kunde ta julvila med tre poäng.
– Det var en ganska viktig vändning för oss. Annars hade det sett väldigt tight ut i tabellen, säger han själv.
Hösten har varit präglad av just vinster för Mattias del. Hans HV har radat upp fina resultat, inte minst hemma i Kinnarps Arena, och är med halva serien spelad tabelltrea. En stor kontrast mot den oroliga fjolårssäsong, där laget sparkade sin tränare och slutade i bottenskiktet.
– Ja, det blir ju så om resultaten inte går vägen i början så blir det lite panik, berättar Mattias och ser på denna höst.
– I år har vi fått en helt annan start och kunnat spela avslappnat. Det är skönt att kunna vinna ett par matcher i början, då hittar man ett spel som fungerar. Allt det där går hand i hand.
För egen del har han fått gå skadefri, till skillnad mot fjolåret där han endast spelade elva grundseriematcher. På den här säsongens 29 framträdanden har det blivit 13 poäng och han är därmed lagets nästa bästa back. Själv är dock Mattias inte helt tillfreds med sin höst.
– Jag är ju inte jättenöjd med hur jag har spelat. Men poängen har ändå trillat in, trots att man kanske inte spelat så jättebra. Jag hoppas att jag ska komma upp en nivå till resten av säsongen.
Firar jul med annandagsmatch
Som helhet kan Mattias ändå se tillbaka på en fin första halva av säsongen. Han upplever HV:s starka boxplay- och powerplay-spel som nycklarna till framgången. Dessutom har man en stor trygghet i sitt spel.
– Vi känner att vi är ett bra lag och att vi vinner matcher. Det är väl det som är mest positivt tycker jag. Vi har tillhört toppen hela tiden och det ger en helt annan trygghet i spelet.
Med 30 omgångar spelade parkerar HV71 på tredje plats i SHL-tabellen. 25 matcher återstår innan grundserien ska summeras, men laget har inte börjat drömma än.
– Vi drömmer ingenting, vi försöker att vara realister. Vi har haft som målsättning hela säsongen att bli bättre och bättre och har skaffat oss ett bra utgångsläge. När slutspelet börjar ska vi bli ännu bättre och vara med och slåss om guldet, förklarar Mattias.
Härnäst väntar välförtjänt julvila för både han och lagkamraterna. Laget tränar fram till på söndag, därefter reser Mattias och familjen hem till Guldsmedshyttan och firar jul. Men redan på juldagen vänder man hem till Jönköping. På annandagen tar HV71 emot Brynäs och Mattias får då avsluta julhelgen tillsammans med hemmapubliken.
– Det brukar alltid vara mycket folk och bra stämning på alla våra matcher. Det är alltid roliga matcher hemma. Sen är det bara att acceptera att schemat är att man ska spela den 26:e, 28:e och 30:e.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.