I fjol slutade Max Lalander på 13 gjorda mål. Nu är han redan uppe i 9. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Max berättar om målformen: ”Stort förtroende och bra medspelare”

Lindlöven har vunnit sex av sina nio matcher och tagit upp jakten på Allettan-spel. Bakom mycket av den framgången ligger en forward som lyft sitt målskytte ännu en nivå. Max Lalander leder för tillfället skytteligan i HockeyEttan Västra, läs hans egna ord om säsongsupptakten.

Med nio omgångar spelade har tabelläget i HockeyEttan Västra börjat att klarna. Klart står redan nu att serien går mot en rekordjämn toppstrid, där åtta lag för tillfället slåss om fyra Allettan-platser. Ett av dessa lag är Lindlöven, som vunnit sex av sina nio inledande matcher.

– Jag tycker att vi får vara nöjda. Vi har tagit poäng mot Skövde och andra bra lag, men samtidigt förlorat mot Arboga och Enköping. Det är vissa matcher det går upp och ner i, men vi ligger ändå på den övre halvan, summerar Max Lalander säsongsöppningen.

Senast blev det dock förlust för Löven. Laget föll i söndags hemma mot Enköping, efter att gästerna gått ifrån till 3-0 redan i början av den andra perioden. Lindlöven lyfte sig därefter markant och reducerade två gånger om, men slutsiffrorna skrevs till 2-4. Max ger sin förklaring till nederlaget.

– Vi gör två alldeles för dåliga perioder. I den första och andra perioden kommer vi inte alls upp till vår normala standard. I tredje perioden dominerar vi totalt, men får inte in pucken riktigt.

En spelare hittade dock nätmaskorna i slutperioden mot Enköping, och den spelaren var Max. Målet var hans nionde för säsongen och innebar delad ledning i skytteligan tillsammans med IFK Arbogas Linus Pellfolk och Kumlas Viktor Lennartsson.

”Vi har en bra kemi därute”

Att Max Lalander producerar mål är inget nytt. Ända sedan 21-åringen kom till Lindlöven inför vårsäsongen 2014 har han varit en stark offensiv kraft, med 53 poäng på sina 55 matcher i klubben. Men den här hösten har någonting hänt.

Förra säsongen landade Max på 13 mål, då fördelat över 31 matcher. Den siffran är han nu redan nära att toppa. Efter bara nio matcher står han på nio gjorda mål, en utveckling som Max har flera förklaringar till.

– Jag har ett stort förotroende från Jussi och spelar med två bra medspelare som hjälper mig. Vi har en bra kemi därute. Sen är man ett år äldre och kanske lite bättre tränad, det är sånt som också spelar in.

De medspelare han lyfter fram är Johan ”Böna” Persson och Jonas ”Sill” Karlsson. De båda kedjekamraterna har precis som Max stått för många poäng i serieinledningen. Trion har fått chansen att spela ihop ända sedan försäsongen, ett val som tränare Jussi Salo inte kan ha ångrat.

– Det är absolut en trygghet att veta vilka man har bredvid sig. Man får förtroende för varandra och det hjälper oerhört mycket, förklarar Max och berättar om trions rollfördelning.

– ”Böna” är väl den som ska åka skidskor och jobba fysiskt runt sargerna och få fram puckarna till ”Sill”. ”Sill” är sen en extremt duktig puckhanterare, så han försöker att hitta passningar. Själv ska jag skapa ytor till de andra och framförallt göra mål, det är väl den stora rollen jag har.

”Vi måste hålla tätt bakåt”

För tillfället har Max och hans lagkamrater en lite längre viloperiod än vad man är vana vid. Laget har sin nästa match först på fredag, något som innebär mer tid för träning och vila.

– Vi hade träning igår och ledigt idag. Sen kör vi på imorgon igen och försöker hitta tillbaka till spelet som vi haft i vissa matcher, där vi kunnat spela hockey i 60 minuter, berättar Max.

Näst på tur för Lindlöven står ett hemmamöte med Tranås. Laget toppar inför onsdagens matcher serien på 22 poäng, men förlorade i söndags klart hemma mot Borlänge. Max ser heller ingen större anledning till att hysa någon överdriven respekt för motståndet.

– Serien är så pass jämn, det går inte att säga att Tranås är ett topplag heller. Det är en tuff match helt klart, men det skiljer så pass få poäng mellan lagen. De ska komma hit och få en jäkla utmaning.

Den kanske största utmaningen för Tranås kommer att bära nummer 70 på ryggen och vara utrustad med ett vasst skott. Max håller gärna målformen vid liv på fredag, men ser andra bitar som nyckelfaktorer.

– Det är försvarsspelet. Vi måste hålla tätt bakåt och sen får vi inte bjuda på för mycket utvisningar. Deras backar är inte de rörligaste direkt, så spela enkelt och åka mycket skridskor. Då kommer det att öppnas upp lägen framåt.

Det här är Max Lalander:
Född: 21:a november 1993
Position: Forward
Moderklubb: IFK Kumla
Kom till Lindlöven: Januari 2014
Aktuell med: Leder skytteligan i HockeyEttan Västra med nio mål på nio matcher

Publicerad 20 oktober 2015 klockan 16:35


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-04-19 15:39