Kvaläventyret lever vidare för WSK Lindesberg! Laget segrade i det stekheta finalmötet med IBK Wasahus, som blev ett stort drama. Motståndet hämtade upp ett tvåmålsunderläge innan Max Molander i förlängningen sköt segern till WSK.
Snacka om dramatik! Efter segrar över Lillån IBK Ung och Örebro FBC hade WSK Lindesberg tagit sig fram till förkvalets final. Motståndet var IBK Wasahus-73, seriesegrare och den topprival som WSK hade tampats om förstaplatsen med. Nu väntade en direkt avgörande kvalfight och i egenskap av tabelltvåa fick WSK ta sig in till Örebro för match i Mellringehallen.
Det hade laget inga problem med, för även om Wasahus öppnade målskyttet utjämnade WSK genom Lars Persson tolv minuter in. Matchen tog mer fart i mittperioden, där 1-1 förvandlades till 5-4 för WSK. Max Molander slog till två gånger om och laget hade även en tvåmålsledning innan Wasahus reducerade.
I tredje skulle motståndet komma tillbaka helt, men WSK skruvade återigen till greppet och gick ifrån med två bollar. Ledningen käkades dock än en gång upp av Wasahus som kvitterade till 8-8 sex minuter från slutet. Det tappade övertaget kändes tungt hos Bergslagskillarna, dessutom hade det unga laget en tuff förlängning framför sig.
– Alltså, det är ju egentligen såna här stunder som man vill spela i. Men gelében var det verkligen, erkänner Max Molander som sex minuter in i förlängningen fick det stora läget.
Dubbelmöte nästa vecka – Skälby eller Per-Ols som motstånd
Emil Berglin hittade då fram med ett uppspel till Max, som från sin position på högerkanten nöp till. Skottet satt i nätmaskorna och WSK Lindesberg hade slagit ut IBK Wasahus och avancerat i kvalet. Målet var Max fjärde i finalmatchen, något som givetvis gjorde honom till stor hjälte.
– Det var inte så intensivt spel just då, vi höll i bollen. Sen fick jag en passning av Emil och jag hade gjort två mål från den kanten tidigare. Jag kände att jag vågade pröva och den gick in, berättar Max som trots avgörandet valde bort segerfesten.
– Själv tar jag det lugnt med flickvännen, men det finns väl några som firar lite mer haha. Men absolut ska man fira det här, det var en riktigt fin vinst.
Segern med 9-8 över svårspelade och rutinerade Wasahus förlänger säsongen ytterligare för WSK Lindesberg. Bergslagsgrabbarna har målet fortsatt på uppflyttning och nu är man bäst i sin divison 2-serie. Det betyder kvalspel mot 1:an, där ett dubbelmöte väntar mot antingen Skälby eller Per-Ols. Matcherna spelas nästa vecka och Max Molander är minst sagt laddad för att fortsätta kvalresan.
– Ja, alla vill vi bli så bra som möjligt och spela så högt upp som möjligt. Det här är ju hur kul som helst!
Matchfakta IBK Wasahus 73-WSK Lindesberg:
Resultat: 8-9 e.förl. (1-1, 3-4, 4-3, 0-1)
Mål WSK: 1-1 Lars Persson, 1-2 Max Molander, 2-3 Max Molander, 3-4 Marcus Lundström, 3-5 Niklas Carlsson, 5-6 Pontus Hellsing, 5-7 Max Molander, 6-8 Niklas Carlsson, 8-9 Max Molander
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.