Sommaren bjuder i vanlig ordning på hockeyläger. Under hela juli och in i början av augusti arrangerar Lindlöven ett träningsläger tillsammas med Sankt Petersburg. Höjdpunkten blir juli månads Hockey Camp som får riktig NHL-klass, där skridskoexperten Maxim Ivanov tar rollen som huvudtränare.
Den andra juli slår Lindehov upp portarna för ryska gäster. Då drar Lindlövens sommarläger igång, ett läger man för det femte året i rad håller i samarbete med Sankt Petersburg. Totalt väntas 500 spelare samt anhöriga ta sig från Ryssland till Lindesberg för lägret, men även ett gäng mexikaner gästar.
Sommarens stora händelse blir dock Maxim Ivanovs tio dagar långa besök. Ivanov är mannen som rest land och rike runt med sin tränarstil. Tyskland, Finland, Sverige, USA och Kanada har samtliga fått ta del av hans enorma hockeykunskaper. Med erfarenhet från sju års professionellt spel i mestadels Ryssland och Finland har Maxim därefter ägnat sig åt att instruera aktiva spelare.
Under de senaste fem åren har han arrangerat och lett en mängd elitläger i Nordamerika och Europa. Maxim inriktar sig främst på skridskoåkning (power skating) och klubbteknik (stickhandling). Han har tränat både amatörer och hockeyproffs, samt är en av grundarna bakom organisationen IHPro Ice Hockey Pro International Academy. Mycket av hans arbetet äger rum i KHL och NHL, där han tränar merparten av de ryska spelarna.
Nu kommer Maxim Ivanov alltså till Lindesberg och till Lindehov. Mellan den 16:e och 25:e juli slår Lindehov upp portarna för Lindlövens Hockey Camp, ett träningsläger som är uppdelat i en medelnivå och en elitnivå. Huvudtränare för lägret är Maxim Ivanov, vilket blir hans enda besök i Sverige denna sommar.
Medelnivån äger rum de första fem dagarna, innan elitnivån tar vid under campens fem avslutande dygn. Varje nivå kommer att bestå av två grupper. Grupp 1 är avsedd för ungdomar födda 2000-2002 och grupp 2 inriktar sig på de som är födda 1999 eller tidigare.
Varje campdag kommer att erbjuda två 90-minuterspass för varje grupp. Mannen som drar i sparkarna under dessa träningspass är just Maxim Ivanov. Utöver skridsko- och klubbtekniken kommer det även att erbjudas aktiviteter utanför isen, så som skotträning. Lägret är dessutom inte begränsat för utespelare, utan de målvakter som vill förbättra sin teknik är välkomna.
Det som gör Maxim Ivanovs besök så pass stort är de etablerade namn han samarbetar med. I sitt tränaruppdrag arbetar han mycket nära de ryska storstjärnorna i både NHL och KHL. Extra mycket tid har Ivanov spenderat i NHL-klubben Pittsburgh Penguins, som skördat stora framgångar de senaste säsongerna krönt med en Stanley Cup-titel.
Två av spelarna bakom den östamerikanska klubbens nya storhetstid är Sidney Crosby och Evgeni Malkin. Den kanadensiska och ryska superstjärnan har öst in poäng under många års tid och har spelat tillsammans för Pittsburgh sedan 2005.
I sin strävan efter att utvecklas som spelare har de vänt sig till en rysk hockeyguru för att få råd. I flera års tid har just Maxim Ivanov haft ett ingående samarbete med Crosby och Malkin, något som spelarna tycks ha lärt sig mycket av. De båda superstjärnorna har i flera intervjuer och medier lovordat Ivanov för hans fina arbete. Ett arbete han nu alltså tar med sig till Lindesberg
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.