Sommaren bjuder i vanlig ordning på hockeyläger. Under hela juli och in i början av augusti arrangerar Lindlöven ett träningsläger tillsammas med Sankt Petersburg. Höjdpunkten blir juli månads Hockey Camp som får riktig NHL-klass, där skridskoexperten Maxim Ivanov tar rollen som huvudtränare.
Den andra juli slår Lindehov upp portarna för ryska gäster. Då drar Lindlövens sommarläger igång, ett läger man för det femte året i rad håller i samarbete med Sankt Petersburg. Totalt väntas 500 spelare samt anhöriga ta sig från Ryssland till Lindesberg för lägret, men även ett gäng mexikaner gästar.
Sommarens stora händelse blir dock Maxim Ivanovs tio dagar långa besök. Ivanov är mannen som rest land och rike runt med sin tränarstil. Tyskland, Finland, Sverige, USA och Kanada har samtliga fått ta del av hans enorma hockeykunskaper. Med erfarenhet från sju års professionellt spel i mestadels Ryssland och Finland har Maxim därefter ägnat sig åt att instruera aktiva spelare.
Under de senaste fem åren har han arrangerat och lett en mängd elitläger i Nordamerika och Europa. Maxim inriktar sig främst på skridskoåkning (power skating) och klubbteknik (stickhandling). Han har tränat både amatörer och hockeyproffs, samt är en av grundarna bakom organisationen IHPro Ice Hockey Pro International Academy. Mycket av hans arbetet äger rum i KHL och NHL, där han tränar merparten av de ryska spelarna.
Nu kommer Maxim Ivanov alltså till Lindesberg och till Lindehov. Mellan den 16:e och 25:e juli slår Lindehov upp portarna för Lindlövens Hockey Camp, ett träningsläger som är uppdelat i en medelnivå och en elitnivå. Huvudtränare för lägret är Maxim Ivanov, vilket blir hans enda besök i Sverige denna sommar.
Medelnivån äger rum de första fem dagarna, innan elitnivån tar vid under campens fem avslutande dygn. Varje nivå kommer att bestå av två grupper. Grupp 1 är avsedd för ungdomar födda 2000-2002 och grupp 2 inriktar sig på de som är födda 1999 eller tidigare.
Varje campdag kommer att erbjuda två 90-minuterspass för varje grupp. Mannen som drar i sparkarna under dessa träningspass är just Maxim Ivanov. Utöver skridsko- och klubbtekniken kommer det även att erbjudas aktiviteter utanför isen, så som skotträning. Lägret är dessutom inte begränsat för utespelare, utan de målvakter som vill förbättra sin teknik är välkomna.
Det som gör Maxim Ivanovs besök så pass stort är de etablerade namn han samarbetar med. I sitt tränaruppdrag arbetar han mycket nära de ryska storstjärnorna i både NHL och KHL. Extra mycket tid har Ivanov spenderat i NHL-klubben Pittsburgh Penguins, som skördat stora framgångar de senaste säsongerna krönt med en Stanley Cup-titel.
Två av spelarna bakom den östamerikanska klubbens nya storhetstid är Sidney Crosby och Evgeni Malkin. Den kanadensiska och ryska superstjärnan har öst in poäng under många års tid och har spelat tillsammans för Pittsburgh sedan 2005.
I sin strävan efter att utvecklas som spelare har de vänt sig till en rysk hockeyguru för att få råd. I flera års tid har just Maxim Ivanov haft ett ingående samarbete med Crosby och Malkin, något som spelarna tycks ha lärt sig mycket av. De båda superstjärnorna har i flera intervjuer och medier lovordat Ivanov för hans fina arbete. Ett arbete han nu alltså tar med sig till Lindesberg
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.