Olle Persson från Kopparberg har en affärsidé om service till sommarstugeägare i Bergslagen. Emma Sundman från Lindesberg riktar in sig på hemsidebyggande och fotoförsäljning. Carolina Berg från Resta tänker sig en framtid som veterinär med egen verksamhet. Och detta är bara hälften av idéerna i premiäromgången av projektet Drömjobbet.
I veckan avslutades projektet Drömjobbet med en fest för de inblandade. Och fira finns det anledning att göra, både om man frågar Christer Trägårdh, vd för Bergslagens Sparbank och projektets upphovsman, och om man frågar de ungdomar som i sommar fick chansen att lära sig mer om eget företagande.
– Detta har varit en supersuccé tycker vi. Vi har fått jobba med ett gäng fantastiska ungdomar och jag hoppas att fler företag ska vilja ställa upp med kunskap och finanser till nästa års upplaga. För vi planerar för en fortsättning, sa Christer Trädgårdh på projektavslutningen.
Drömjobbet har projektletts av Johanna Berg och Klas Brynte inom ramen för Entreprenörskap i skolan. Projektet har handlat om att ge sex Bergslagsungdomar i åldrarna 18-21 år chansen att komma närmre sina drömmar om eget företagande.
– Jag hade aldrig vågat ta steget och starta företag om det inte vore för det här, sa Emma Sundman som i sommar skaffade f-skattsedel och startade företaget Layout och Foto.
– Nu har man fått bättre självförtroende och insett att det inte är farligt att försöka. Vi har fått träffa många företagare och att höra deras väg har varit väldigt inspirerande, sa Carolina Berg, som arbetar framåt något långsammare än Emma Sundman. Hennes dröm om eget företag går nämligen via en veterinärutbildning, och den är över fem år lång.
– Jag har en väldigt långsiktig plan för det jag vill. Det måste jag ha. Men jag vet vad jag siktar på, sa hon.
En annan projektdeltagare med stora målsättningar är 18-årige Olof Svanberg, delägare i SocialWebGroup.
– Jag har som målsättning att tjäna en miljon innan jag fyller 20, sa han.
– Med en lön på tiotusen kronor för hela sommaren så har vi krävt en sammanlagd arbetsinsats av sex heltidsveckor. I övrigt har vi inte ställt några krav på motprestation. Vi har försett ungdomarna med handledning utifrån respektive bankkontor och ordnat seminarier och annan utbildning, berättade Johanna Berg.
– Tanken är att vara det där stödet som gör att ungdomarna vågar att gå från idé till verklighet.
Olle Persson från Kopparberg går sista året på byggprogrammet och vill gärna satsa fullt ut på sitt företag när skolan är avslutad. Hans affärsidé handlar om att skötsel för fritidshus i Bergslagsområdet.
– Säg att du bor i Stockholm och har stuga här i trakten. Då ska du inför ett helgbesök kunna kontakta mig, kanske via en app, och så är det höga gräset i din trädgård klippt innan du kommer hit. Den här skötseln blir en brottförebyggande åtgärd och du kan komma hit och fokusera på att njuta av underbara Bergslagen.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.