Olle Persson från Kopparberg har en affärsidé om service till sommarstugeägare i Bergslagen. Emma Sundman från Lindesberg riktar in sig på hemsidebyggande och fotoförsäljning. Carolina Berg från Resta tänker sig en framtid som veterinär med egen verksamhet. Och detta är bara hälften av idéerna i premiäromgången av projektet Drömjobbet.
I veckan avslutades projektet Drömjobbet med en fest för de inblandade. Och fira finns det anledning att göra, både om man frågar Christer Trägårdh, vd för Bergslagens Sparbank och projektets upphovsman, och om man frågar de ungdomar som i sommar fick chansen att lära sig mer om eget företagande.
– Detta har varit en supersuccé tycker vi. Vi har fått jobba med ett gäng fantastiska ungdomar och jag hoppas att fler företag ska vilja ställa upp med kunskap och finanser till nästa års upplaga. För vi planerar för en fortsättning, sa Christer Trädgårdh på projektavslutningen.
Drömjobbet har projektletts av Johanna Berg och Klas Brynte inom ramen för Entreprenörskap i skolan. Projektet har handlat om att ge sex Bergslagsungdomar i åldrarna 18-21 år chansen att komma närmre sina drömmar om eget företagande.
– Jag hade aldrig vågat ta steget och starta företag om det inte vore för det här, sa Emma Sundman som i sommar skaffade f-skattsedel och startade företaget Layout och Foto.
– Nu har man fått bättre självförtroende och insett att det inte är farligt att försöka. Vi har fått träffa många företagare och att höra deras väg har varit väldigt inspirerande, sa Carolina Berg, som arbetar framåt något långsammare än Emma Sundman. Hennes dröm om eget företag går nämligen via en veterinärutbildning, och den är över fem år lång.
– Jag har en väldigt långsiktig plan för det jag vill. Det måste jag ha. Men jag vet vad jag siktar på, sa hon.
En annan projektdeltagare med stora målsättningar är 18-årige Olof Svanberg, delägare i SocialWebGroup.
– Jag har som målsättning att tjäna en miljon innan jag fyller 20, sa han.
– Med en lön på tiotusen kronor för hela sommaren så har vi krävt en sammanlagd arbetsinsats av sex heltidsveckor. I övrigt har vi inte ställt några krav på motprestation. Vi har försett ungdomarna med handledning utifrån respektive bankkontor och ordnat seminarier och annan utbildning, berättade Johanna Berg.
– Tanken är att vara det där stödet som gör att ungdomarna vågar att gå från idé till verklighet.
Olle Persson från Kopparberg går sista året på byggprogrammet och vill gärna satsa fullt ut på sitt företag när skolan är avslutad. Hans affärsidé handlar om att skötsel för fritidshus i Bergslagsområdet.
– Säg att du bor i Stockholm och har stuga här i trakten. Då ska du inför ett helgbesök kunna kontakta mig, kanske via en app, och så är det höga gräset i din trädgård klippt innan du kommer hit. Den här skötseln blir en brottförebyggande åtgärd och du kan komma hit och fokusera på att njuta av underbara Bergslagen.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.