Med visat intresse och engagemang kan man komma långt i arbetslivet och då behöver inte långa utbildningar betyda allt, menar Sture Åtterås, styrelseordförande vid Linde Maskiner. Idag tog han emot nio stycken ungdomar från Lindeskolans språkintroduktionsprogram för att presentera företaget och prata jobbutsikter. Ett besök som arrangerats av Rotary i Lindesberg.- Det gäller att man känner att det är kul att gå till jobbet, menar Sture Åtterås. Arbetsgivaren betalar mer för den som kommer i tid, är medveten och visar ett stort engagemang.
Rotary i Lindesberg och Lindeskolans språkintroduktionsprogram har vid flera tillfällen hjälpts åt att arrangera studiebesök för ungdomar som går språkintroduktion. Syftet är att de eleverna en inblick i det svenska samhället och hur näringslivet fungerar.
Idag var det Linde Maskiner som tog emot nio ungdomar från 16-20 år från fem olika ursprungsländer. Flera av ungdomarna kommer från Somalia, medan andra invandrat från Pakistan, Afghanistan, Armenien och Syrien. Nu är uppgiften att lära sig svenska och sedan söka in på en gymnasielinje.
Sture Åtterås berättade för gruppen om Linde Maskiners historia och nuvarande verksamhet. Därefter fick ungdomarna också möjlighet att besöka företagets produktion och lager på en rundvandring. Sture Åtterås var mycket tydlig i sitt budskap inför deras kommande gymnasiestudier.
– Lär er svenska bra så att ni kan läsa och förstå instruktioner, manade han till ungdomarna. Vill ni jobba hos oss är det också bra om ni har ett visst kunnande i teknik. Det viktiga är sedan att ni är ordningssamma och entusiastiska. Då kommer det att gå bra för er.
– Vi tycker att det är viktigt att ungdomarna får, på plats, höra och se hur det går till i samhället, menar Bo Eriksson, arrangör för Rotary. Tidigare har vi besökt bland annat LIBO och Polisen och det är verkligen uppskattat. Nu hoppas vi att fler företag är beredda att öppna dörrarna för studiebesök.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite extra uppmuntran under den kommande högtiden.
– Intresset verkar vara stort, så vi satsar på att lämna ut omkring 150 portioner, säger Walat Dino.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.