Helgen bjöd på judofest i Oxelösund. Det var något som Frövi Judo inte ville missa, utan man gjorde istället tävlingen till sin egen lilla fest. Med elva medaljer nådde man stora framgångar på Sörmlandsträffen.
Klockan 05.00 på lördagsmorgonen rullade Frövi Judos buss från Lindesberg. På bussen fanns en stor samling tävlande, både från klubben och judogymnasiet. Destinationen var Oxelösund och Sörmlandsträffen.
– Vi fick en hel del utdelning där i form av medaljer. Det var riktigt bra gjort av samtliga som var med och tävlade, berättar Marco Åkesson från Frövi Judo.
Sörmlandsträffen arrangeras årligen och är en endagstävling. Konceptet är väldigt brett och erbjuder klasser från U15 och ända upp till veterannivå. Lördagens upplaga lockade till sig hela 330 tävlande och Marco Åkesson rankar Sörmlandsträffen högt.
– Det är en tävling som samlar väldigt många. Deltagarna kommer så klart från Sverige, men även väldigt många från Finland och Norge. Det fanns till och med någon som kommit ända från Colombia.
Dubbla guld till Ida Eriksson
För Frövi Judos del blev lördagen väldigt lyckad. När man på kvällen vände hemåt gjorde man det med hela elva medaljer. Dessa fördelade på tre guld, fem silver och tre brons.
Två av de allra finaste valörerna gick till Ida Eriksson, som vann i både Flickor U18 och Damjuniorer. Det tredje guldet var något av en skräll signerat Jonathan Fagerhill. Tanken var att han skulle tävla i -100, men på grund av få tävlande tvingades han ställa upp i +100.
– Han fick gå en hel del matcher och visade att han är fantastiskt duktig. Det slutade med ett guld och det är riktigt bra kämpat av honom, berättar Marco Åkesson.
Själv stod Marco för en efterlängtad comeback på tävlingsmattan. Efter över 30 års uppehåll lät han sig övertalas att ställa upp i veteranklassen, ett beslut han idag inte ångrar. Återkomsten slutade nämligen med en andraplats.
– Det är klart att det är en ovan känsla att gå upp på mattan efter så många år. Man blir ju mycket tröttare än vad man kanske tror på förhand. Men det fungerade bra och jag lyckades ta ett silver, säger Marco som tror att han comeback roade många.
– Ungdomarna som var med fick sig ett gott skratt. De har tjatat på mig rätt länge att ställa, så nu gav jag med mig. Det var riktigt roligt och det var nog inte sista gången som jag går en tävling,
Frövis samtliga medaljer från Sörmlandsträffen:
Guld:
Ida Eriksson – Flickor U18 -63 kilo
Jonathan Fagerhill – Herrar +100 kilo
Ida Eriksson – Damjuniorer -63 kilo
Silver:
Lucas Gissberg – Herrjuniorer -81 killo
Ella Selander – Flickor U15 -44 kilo
Lucas Gissberg – Herrar -81 kilo
Marco Åkesson – Herrveteraner -66 kilo
Hans Hedvall – Herrveteraner -100 kilo
Brons:
Ella Andersson – Flickor U15 -48 kilo
Sofia Björklund – Damer -70 kilo
Sabrina Karoui – Damer -57 kilo
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.