Nio tävlande i Trollhättan resulterade i nio medaljer hem till Bergslagen. Frövi Judo gjorde supersuccé i lördagens SM-tävlingar i veteran-, U23- och öppen klass. Med fem guld och fyra ytterligare medaljer blev man bästa klubb och Peter Andersson hittar så klart många glädjeämnen.
I lördags arrangerades SM för veteraner, U-23:or och i öppen klass. Tävlingarna gick av stapeln i Trollhättan, dit Frövi Judo åkte med nio tävlande. När dagen sedan var till ända kunde samma gäng atleter vända hem med en medalj vardera.
– Det var väl flera som man hade räknat med. Men det är alltid lite ovisst. Man hade väl kunnat hoppats på att ta tre guld, det var målsättningen när de åkte dit. Nu blev det totalt fem guld plus att de andra också tog medalj, säger Peter Andersson från Frövi Judo.
Bland guldmedaljörerna återfanns på damsidan Jessica Glaas och Lina Materné. Jessica tog hem segern i U23 minus 63 kilo, samtidigt som Lina vann damernas öppna klass där någon invägning inte sker.
I veteranernas minus 100-kilosklass såg Daniel Gissberg till att gå hela vägen. Även i herrarnas öppna klass skördade Frövi Judo dubbla framgångar. I en tight final segrade Jonathan Fagerhill över klubbkamraten Viktor Carlsson, vilket innebar guld i den prestigefyllda klassen. Ett femte guld säkrades sedan av Fredérik Gourlay.
– Han gjorde en jättebra tävling. Riktigt kul att han är tillbaka igen, han har haft problem med skador den senaste tiden. Men nu verkar han vara helt återställd och visade upp det med jättebra judo, berättar Peter Andersson.
Frövi Judo bäst på nio medaljer
Utöver de fem gulden lade Frövi Judo även beslag på en stor uppsättning andra medaljer. Sabrina Karoui tog, precis som Viktor Carlsson, silver och Christian Karlsson och Lucas Gissberg brons. Peter Andersson hyllar de nio medaljörerna som såg till att Frövi blev bästa klubb i SM-tävlingarna.
– Vi är så klart jättenöjda med det! Det här är ett bra utfall för oss i Frövi Judo och vi är stolta över att bli bästa klubb. Det är något att glädjas över.
Själva tanken med denna SM-helg är att ge möjlighet till tävling för U23:orna och de öppna klasserna. Kategorierna har vuxit fram för att göra det steget mellan junior- och seniorjudon lättare. Man väljer sedan att krydda med veteraner, för att skapa en större tävling med bredare utbud.
Efter helgens stora medaljregn i Trollhättan rullar judosäsongen vidare. Hösten är en mycket hektisk period och Peter Andersson berättar att det redan till helgen tävlas på tre håll.
– Härnäst åker vi nästa helg till Polen med en grupp elever från judogymnasiet och till Spanien med en annan. På söndag är det också en pokaljakt uppe i Arvika för Frövis yngsta. Så det är en intensiv judohelg som väntar!
Frövi Judos samtliga medaljer:
Daniel Gissberg – GULD, Veteran minus 100 kg
Jessica Glaas – GULD, U23 minus 63 kg
Fredérik Gourlay – GULD, U23 minus 73 kg
Lina Materné – GULD, Damer öppen klass
Jonathan Fagerhill – GULD, Herrar öppen klass
Sabrina Karoui – SILVER, U23 minus 57 kg
Viktor Carlsson – SILVER, Herrar öppen klass
Christian Karlsson – BRONS, Veteran minus 100 kg
Lucas Gissberg – BRONS, U23 minus 81 kg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.