Nio tävlande i Trollhättan resulterade i nio medaljer hem till Bergslagen. Frövi Judo gjorde supersuccé i lördagens SM-tävlingar i veteran-, U23- och öppen klass. Med fem guld och fyra ytterligare medaljer blev man bästa klubb och Peter Andersson hittar så klart många glädjeämnen.
I lördags arrangerades SM för veteraner, U-23:or och i öppen klass. Tävlingarna gick av stapeln i Trollhättan, dit Frövi Judo åkte med nio tävlande. När dagen sedan var till ända kunde samma gäng atleter vända hem med en medalj vardera.
– Det var väl flera som man hade räknat med. Men det är alltid lite ovisst. Man hade väl kunnat hoppats på att ta tre guld, det var målsättningen när de åkte dit. Nu blev det totalt fem guld plus att de andra också tog medalj, säger Peter Andersson från Frövi Judo.
Bland guldmedaljörerna återfanns på damsidan Jessica Glaas och Lina Materné. Jessica tog hem segern i U23 minus 63 kilo, samtidigt som Lina vann damernas öppna klass där någon invägning inte sker.
I veteranernas minus 100-kilosklass såg Daniel Gissberg till att gå hela vägen. Även i herrarnas öppna klass skördade Frövi Judo dubbla framgångar. I en tight final segrade Jonathan Fagerhill över klubbkamraten Viktor Carlsson, vilket innebar guld i den prestigefyllda klassen. Ett femte guld säkrades sedan av Fredérik Gourlay.
– Han gjorde en jättebra tävling. Riktigt kul att han är tillbaka igen, han har haft problem med skador den senaste tiden. Men nu verkar han vara helt återställd och visade upp det med jättebra judo, berättar Peter Andersson.
Frövi Judo bäst på nio medaljer
Utöver de fem gulden lade Frövi Judo även beslag på en stor uppsättning andra medaljer. Sabrina Karoui tog, precis som Viktor Carlsson, silver och Christian Karlsson och Lucas Gissberg brons. Peter Andersson hyllar de nio medaljörerna som såg till att Frövi blev bästa klubb i SM-tävlingarna.
– Vi är så klart jättenöjda med det! Det här är ett bra utfall för oss i Frövi Judo och vi är stolta över att bli bästa klubb. Det är något att glädjas över.
Själva tanken med denna SM-helg är att ge möjlighet till tävling för U23:orna och de öppna klasserna. Kategorierna har vuxit fram för att göra det steget mellan junior- och seniorjudon lättare. Man väljer sedan att krydda med veteraner, för att skapa en större tävling med bredare utbud.
Efter helgens stora medaljregn i Trollhättan rullar judosäsongen vidare. Hösten är en mycket hektisk period och Peter Andersson berättar att det redan till helgen tävlas på tre håll.
– Härnäst åker vi nästa helg till Polen med en grupp elever från judogymnasiet och till Spanien med en annan. På söndag är det också en pokaljakt uppe i Arvika för Frövis yngsta. Så det är en intensiv judohelg som väntar!
Frövi Judos samtliga medaljer:
Daniel Gissberg – GULD, Veteran minus 100 kg
Jessica Glaas – GULD, U23 minus 63 kg
Fredérik Gourlay – GULD, U23 minus 73 kg
Lina Materné – GULD, Damer öppen klass
Jonathan Fagerhill – GULD, Herrar öppen klass
Sabrina Karoui – SILVER, U23 minus 57 kg
Viktor Carlsson – SILVER, Herrar öppen klass
Christian Karlsson – BRONS, Veteran minus 100 kg
Lucas Gissberg – BRONS, U23 minus 81 kg
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.