Under helgen har Linde Ridskola arrangerat sitt första meeting. Från fredagen ända fram till söndagseftermiddagen har nära 100 ryttare tävlat i dressyr. Och även om vädret var tråkigt var tongångarna positiva kring evenemanget.
Linde Ridskola har för vana att arrangera hästtävlingar. Den här sommaren valde man att göra en större utmaning av det hela och satte upp ett meeting. Detta innebar tre dagar av tävling, något som inleddes i fredags. Därefter har tävlandet fortgått hela helgen och man avrundade evenemanget sent på söndagseftermiddagen.
– Det är första gången som vi i föreningen anordnar en tredagarstävling. Nu fick vi ett meeting där hästar och ryttare stannar kvar här i flera dagar. Vi har fått jättemycket beröm för upplägget, allt har fungerat bra och alla är nöjda, berättar Ann Edhammer från Linde Ridskola.
Totalt var 90 ryttare anmälda till meetinget. Till dessa tillkom hästar, familjer och vänner, vilket gjorde helgen till en stor social mötesplats. Sammanlagt gjordes det 160 starter i många olika klasser, där samtliga var inom dressyr.
Från Linde Ridskola fanns fyra ryttare med och representerade arrangörsstallet. Meetinget avslutades med att man delade ut ett meetingpris, ett pris som deltagarna under helgen hade tävlat om. Vinnare blev ekipaget Katrin Pettersson med hästen Sampras, före tvåan Erika Rasmussen och Guy Sandrino och trean Jenny Pettersson på hästen Boy Friend.
Evenemanget förflöt utan några problem och Ann Edhammer är nöjd med meetingdebuten. Men att få allt att stämma har krävt sitt arbete.
– Vi är vana vid att hålla tvådagarstävlingar. Men nu när det var tre nätter blev det lite speciellt, i och med att hästarna övernattade i stallet. För ryttarna så har några sovit i hästbussarna och några har inkvarterat sig på hotellet.
Men bra gick det och tongångarna från besökarna har varit idel positiva. Det enda orosmolnet har funnits på himlen, vilket har gjort delar av helgen till en regnig tillställning. Men vädret har inte varit ett hinder och nu hoppas man på en fortsättning för meetingupplägget.
– Jag tror faktiskt att vi kommer fortsätta med det här. Just för att vi fick höra så mycket positivt så kan det säkert bli så att vi arrangerar igen, avslutar Ann Edhammer som nu ser fram emot sommarens fortsatta endagarstävlingar.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.